Partnerzy portalu
Przedsmak Tygodnia Kuchni Polskiej w Warszawie [RELACJA] 4 listopada 2022 roku w Restauracji Buffo w Warszawie odbył się Przedsmak Tygodnia Kuchni Polskiej; fot. AW

Przedsmak Tygodnia Kuchni Polskiej w Warszawie [RELACJA]

Autor: Anna Wrona Data: 05 listopada 2022 13:30

4 listopada 2022 roku w Warszawie i Krakowie odbyły się uroczyste kolacje zapowiadające Tydzień Kuchni Polskiej. W Warszawie Przedsmak Tygodnia Kuchni Polskiej zorganizowała Restauracja Buffo.

Tydzień Kuchni Polskiej 2022: Kiedy?

To już kolejny rok odkrywania bogactwa kuchni polskiej pod parasolem programu Polskie Skarby Kulinarne Makro Polska. Tegoroczna edycja Tygodnia Kuchni Polskiej odbędzie się w dniach 11-20 listopada 2022. Aby uczcić obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r., restauracje przygotują 3-daniowe biało-czerwone menu w cenie 69 zł, 99 zł lub 119 zł.

Lista restauracji biorących udział w Tygodniu Kuchni Polskiej znajduje się na stronie wydarzenia. Restauratorzy i goście mają dostęp do systemu rezerwacyjnego.

Program Polskie Skarby Kulinarne

Program Polskie Skarby Kulinarne to program prowadzony przez Makro, którego celem jest przywrócenie bogactwa kulinarnej tradycji kuchni Polski.

Do udziału zaproszono najlepsze restauracje i szefów kuchni z całego kraju. Program skupia się na odnajdywaniu dawnych receptur, promowaniu regionalnych smaków i edukacji miłośników dobrego jedzenia poprzez rozpowszechnianie historii kuchni polskiej. 

Przedsmak Tygodnia Kuchni Polskiej - Warszawa

4 listopada 2022 roku w Warszawie i Krakowie Makro Polska zorganizowało uroczyste kolacje zapowiadające Tydzień Kuchni Polskiej. W Warszawie Przedsmak Tygodnia Kuchni Polskiej odbył się w Restauracji Buffo, prowadzonej przez Grzegorza Janczewskiego.

Zaproszeni goście mogli spróbować dań Szefów Kuchni Akademii Kulinarnej Makro: Rafała Zaręby, Dariusza Nikodemskiego, Krystiana Hoffmanna i Adriana Gackiego, które kucharze przygotowywali na trzech stanowiskach: przystanku kulinarnym Kuchnia Śląska w wersji bezmięsnej, przystanku kulinarnym Kuchnia Mazur, przystanku kulinarnym Kuchnia żydowska.

Do serwowanych dań sommelierzy Makro Polska z Tomaszem Nogą na czele zaproponowali odpowiednie białe lub czerwone wina. Gości witano też biało-czerwonym drinkiem.

O historii kuchni polskiej i prezentowanych przez szefów kuchni smakołykach regionów opowiadała Agnieszka Kuś, autorka tekstów naukowych i popularnych, przewodniczka wycieczek i tłumaczka.

Przystanek kulinarny Kuchnia Śląska w wersji wegetariańskiej

Kuchnię śląską, jej wariację bezmięsną oraz autorskie przepisy przybliżył szef kuchni Dariusz Nikodemski.

Menu przystanku kulinarnego Kuchnia Śląska to:

- Manna na wywarze z palonej kapusty z bryndzą, orzechem włoskim i dressingiem z cebuli

- Czarne kluski z czarnuszką i ziołami w bulionie grzybowym

- Kopa w białej czekoladzie z maliną.

Do deseru, czyli kopy w białej czekoladzie z maliną, zaproponowano wino Zibbibo Muscat.

Przystanek kulinarny Kuchnia Mazur

Historię potraw kuchni Mazur opowiedział Rafał Zaręba. Szef kuchni wytłumaczył, czym są tradycyjne plińce, pomoćka, szmurkul czy brukowiec i dlaczego będąc na Mazurach, trzeba "zapolować" na dania rybne. 

W menu przystanku kulinarnego Kuchnia Mazur znalazły się:

- Plińce z pomoćką

- Sandacz, sos rakowy, szmurkul, puree borowikowe

- Brukowiec

Do sandacza Tomasz Noga zaproponował wino La Baume Chardonnay.

Przystanek kulinarny Kuchnia żydowska

O kuchni żydowskiej i jej znaczeniu w kuchni polskiej opowiedział Grzegorz Janczewski, właściciel Restauracji Buffo.

Menu przystanku kulinarnego Kuchnia żydowska to:

- Gefilte fish z karpia

 - Czulent z jagnięciny

- Rugelachy z konfiturą różaną

Do czulentu z jagnięciny sommelier Makro Polska zaproponował izraelskie koszerne wino Genesis CPw.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz