Partnerzy portalu
Przemysław Klima stanie w Hell's Kitchen. Wyzwaniem Piekielnej Kuchni będą afrodyzjaki Przemysław Klima, nagrodzony gwiazdką Michelin szef kuchni oraz Izabella Janachowska będą gośćmi Mateusza Gesslera. Fot. Hell's Kitchen. Piekielna Kuchnia

Przemysław Klima stanie w Hell's Kitchen. Wyzwaniem Piekielnej Kuchni będą afrodyzjaki

Autor: KG/horecatrends Data: 26 października 2022 20:00

Przemysław Klima, uznawany za jednego z najlepszych kucharzy na świecie, zdobywca gwiazdkę Michelin w 2020 roku będzie w środę 26 października gościem programu ''Hell's Kitchen. Piekielna kuchnia''.

Przemysław Klima, szef kuchni restauracji Bottiglieria 1881 w Krakowie, nagrodzonej w 2020 r. gwiazdką Michelin będzie gości u Mateusza Gesslera w ''Hell's Kitchen. Piekielna kuchnia''.

Kuchennym challengem w odcinku emitowanym w środę 26 października o godz. 20 w Polsacie będą afrodyzjaki. Przemysławowi Klimie będzie towarzyszyć Izabela Janachowska, współprowadząca „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami” i prowadząca autorskie programy na antenie Polsat Cafe.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W gronie stu najlepszych kucharzy na świecie

Przemysław Klima, szef kuchni w krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, po raz drugi z rzędu znalazł się w gronie stu najlepszych kucharzy na świecie w prestiżowym konkursie The Best Chef Awards. W rozmowie z horecatrends.pl Przemysław Klima opowiedział o tym, jak odbiera to wyróżnienie oraz ocenił obecną sytuację w gastronomii.

Klima w gronie stu najlepszych kucharzy znalazł się drugi raz z rzędu. 

- Pamiętam, że za pierwszym razem bardzo denerwowałem się. Teraz było zupełnie inaczej. Poznałem już tych ludzi. Piszemy do siebie, rozmawiamy. I to grono powiększa się. The Best Chef jest to duża organizacja z rodzinną atmosferą. Jest to platforma wymiany doświadczeń i myśli, więc wspaniale jest być w tym towarzystwie - mówił nam szef kuchni Bottiglieria 1881 w Krakowie. 

Czy takie wyróżnienie podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej? Czytaj więcej Przemysław Klima: Gotowanie polega na tym, żeby dawać prawdziwość, a nie udawać (WYWIAD)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz