Partnerzy portalu
Przez pandemię rosną ceny w restauracjach Dwa lata temu w jednej z warszawskich restauracji porcja makaronu Carbonara kosztowała 23,80 zł. Dziś trzeba za nią zapłacić 34,80 zł. / fot. unsplash

Przez pandemię rosną ceny w restauracjach

Autor: Innpoland.pl Data: 09 czerwca 2021 11:09

- Szybki rajd po lokalach obnaża to, jak bardzo podrożały nawet proste dania. Spaghetti Carbonara potrafi skoczyć o kilkanaście złotych, podobnie ma się sprawa z burgerami - pisze portal innpoland.pl.

Innpoland.pl w swoim artykule powołuje się na analizę cen w restauracjach, którą przygotowała dziennikarka serwisu Money.pl.

– Dwa lata temu w jednej z warszawskich restauracji porcja makaronu Carbonara kosztowała 23,80 zł. Dziś trzeba za nią zapłacić 34,80 zł. Oczywiście mogła się zmienić receptura dania, zapewne podrożały też użyte w nim składniki, ale wzrost jednej pozycji w karcie o 11 zł to naprawdę sporo – czytamy w artykule.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Podobnie ma się sprawa w jednej z popularnych burgerowni należącej do sporej sieci. W 2019 r. za burger z wołowiną i serem trzeba było zapłacić 24 zł. W dzisiejszym menu cena wynosi 30 lub 35 zł w zależności od liczby kotletów. Burger "Godzilla", który swego czasu kosztował 33 zł, dziś kupić można za 36 lub 41 złotych – pisze Innpoland.pl. 

Czytaj więcej na: Innpoland.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz