Raport. Rosnące ceny utrudnią odbudowę rynku HoReCa HoReCa odbudowuje się, ale wartość rynku nie powróciła do poziomu sprzed pandemii. Fot. unsplash

Raport. Rosnące ceny utrudnią odbudowę rynku HoReCa

Autor: Oprac. KG Data: 10 sierpnia 2022 11:55

Z najnowszego raportu firmy analitycznej PMR w wynika, że w latach 2022-2027 polski rynek HoReCa będzie rosnąć w średnim tempie ponad 8% rocznie. Inflacja spowoduje jednak, że realna dynamika tego sektora będzie znacznie niższa.

  • W 2021 r. polski rynek HoReCa rozpoczął proces odbudowy po drastycznym spadku wartości w 2020 r.
  • Według raportu PMR w latach 2022-2027 rynek ten będzie rosnąć w średnim tempie ponad 8% rocznie
  • Inflacja sprawi jednak, że realna dynamika sektora HoReCa będzie znacznie niższa

W 2021 r. polski rynek HoReCa definiowany jako rynek gastronomii hotelowej (Ho), rynek restauracyjny (Re) i rynek cateringu (Ca) rozpoczął proces odbudowy po drastycznym spadku wartości o około jedną trzecią w 2020 r. Wartość rynku nie powróciła jednak do poziomu sprzed pandemii - czytamy w komunikacie prasowym. 

Wzrosty cen będą kluczowym wyzwaniem dla HoReCa

Firma PMR w opublikowanym właśnie raporcie ,,Rynek HoReCa w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027” wskazuje, że proces odbudowy spowolniły restrykcje związane z pandemią oraz powolny powrót części aspektów życia społecznego i ruchu turystycznego.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według Justyny Zagórskiej, analityk rynku HoReCa w firmie PMR i autorki raportu, obecnie branża stoi przed kolejnym wyzwaniem - wzrostem cen.

- Wzrost cen jest i będzie w nadchodzących latach jednym z kluczowych wyzwań dla rynku HoReCa w Polsce - mówi Justyna Zagórska.

I dodaje:  - Podwyżki cen żywności skutkują wysoką inflacją konsumencką oraz wysoką inflacją cen usług gastronomicznych. W najbliższym czasie nastąpią dalsze podwyżki cen usług gastronomicznych.

Są i lepsze wiadomości

Długofalowo przeważać jednak będą czynniki o pozytywnym wpływie na rynek, takie jak przyzwyczajenie Polaków do korzystania z usług HoReCa, rosnąca mobilność czy rozwój turystyki.

Eksperci PMR prognozują, że w latach 2022-2027 średni roczny wzrost (CAGR) wartości rynku HoReCa wyniesie ponad 8% w ujęciu nominalnym.

- Nominalnie będzie to tempo wzrostu wyższe niż w latach 2015-2019, jednak napędzane inflacją, zwłaszcza w latach 2022-2023. Realnie średni wzrost wartości rynku HoReCa w okresie 2022-2027 będzie znacznie niższy - tłumaczy Justyna Zagórska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz