×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Raport. Rosnące ceny utrudnią odbudowę rynku HoReCa
HoReCa odbudowuje się, ale wartość rynku nie powróciła do poziomu sprzed pandemii. Fot. unsplash

Raport. Rosnące ceny utrudnią odbudowę rynku HoReCa

Autor: Oprac. KG Data: 10 sierpnia 2022 11:55 | Aktualizacja: 11 sierpnia 2022 12:54

Z najnowszego raportu firmy analitycznej PMR w wynika, że w latach 2022-2027 polski rynek HoReCa będzie rosnąć w średnim tempie ponad 8% rocznie. Inflacja spowoduje jednak, że realna dynamika tego sektora będzie znacznie niższa.

  • W 2021 r. polski rynek HoReCa rozpoczął proces odbudowy po drastycznym spadku wartości w 2020 r.
  • Według raportu PMR w latach 2022-2027 rynek ten będzie rosnąć w średnim tempie ponad 8% rocznie
  • Inflacja sprawi jednak, że realna dynamika sektora HoReCa będzie znacznie niższa

W 2021 r. polski rynek HoReCa definiowany jako rynek gastronomii hotelowej (Ho), rynek restauracyjny (Re) i rynek cateringu (Ca) rozpoczął proces odbudowy po drastycznym spadku wartości o około jedną trzecią w 2020 r. Wartość rynku nie powróciła jednak do poziomu sprzed pandemii - czytamy w komunikacie prasowym. 

Wzrosty cen będą kluczowym wyzwaniem dla HoReCa

Firma PMR w opublikowanym właśnie raporcie ,,Rynek HoReCa w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027” wskazuje, że proces odbudowy spowolniły restrykcje związane z pandemią oraz powolny powrót części aspektów życia społecznego i ruchu turystycznego.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według Justyny Zagórskiej, analityk rynku HoReCa w firmie PMR i autorki raportu, obecnie branża stoi przed kolejnym wyzwaniem - wzrostem cen.

- Wzrost cen jest i będzie w nadchodzących latach jednym z kluczowych wyzwań dla rynku HoReCa w Polsce - mówi Justyna Zagórska.

I dodaje:  - Podwyżki cen żywności skutkują wysoką inflacją konsumencką oraz wysoką inflacją cen usług gastronomicznych. W najbliższym czasie nastąpią dalsze podwyżki cen usług gastronomicznych.

Są i lepsze wiadomości

Długofalowo przeważać jednak będą czynniki o pozytywnym wpływie na rynek, takie jak przyzwyczajenie Polaków do korzystania z usług HoReCa, rosnąca mobilność czy rozwój turystyki.

Eksperci PMR prognozują, że w latach 2022-2027 średni roczny wzrost (CAGR) wartości rynku HoReCa wyniesie ponad 8% w ujęciu nominalnym.

- Nominalnie będzie to tempo wzrostu wyższe niż w latach 2015-2019, jednak napędzane inflacją, zwłaszcza w latach 2022-2023. Realnie średni wzrost wartości rynku HoReCa w okresie 2022-2027 będzie znacznie niższy - tłumaczy Justyna Zagórska.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz