Partnerzy portalu
Restaurant Week 2022. Jak zarezerwować stolik? Czy trzeba płacić od razu? Hasło jesiennej edycji Restaurant Week to #FoodLooksGood. Fot. Materiały prasowe

Restaurant Week 2022. Jak zarezerwować stolik? Czy trzeba płacić od razu?

Autor: KG/horecatrends Data: 19 października 2022 10:25

Na gości Restaurant Week, który ruszy 12 października w 400 restauracjach, czekać będą trzy dania i koktajl w festiwalowej cenie 69 zł. Po raz goście Festiwalu będą mogli zapłacić za rezerwację dopiero po 30 dniach.

Podczas jesiennej edycji Restaurant Week na smakoszy będzie czekać 2500 popisowo podanych dań w ponad 400 najbardziej autorskich restauracjach w całej Polsce. Dania mają nie tylko smakować, ale wyglądać. 

Restaurant Week 2022 pod hasłem #FoodLooksGood

Jesiennemu Restaurant Week przyświeca hasło #FoodLooksGood. Festiwal będzie zachęcać gości do robienia zdjęć dań w restauracji i dzielenia się nimi w social mediach. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To będzie najbardziej "instagramowa" edycja Restaurant Weeka, w której Restauracje przygotują kolorowe dania, estetycznie zaaranżowane na talerzu, tak by Goście mogli nie tylko pysznie zjeść, ale i zrobić piękne zdjęcia jedzenia, którymi podzielą się w swoich social mediach - mówi Monika Kamińska, Senior Marketing Manager.

Do działania zachęcą gości oprawa graficzna kampanii Festiwalu, którą stworzyła Anna Augustynowicz oraz konkursy. 

Restaurant Week 2022. Kiedy się odbywa?

Festiwal Restaurant Week odbędzie się w ponad 30 miastach w największych regionach: Warszawie, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, na Śląsku, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Szczecinie, Białymstoku, Warmii i Mazurach, a także w Radomiu i Częstochowie.

Swój udział zadeklarowało ponad 400 restauracji - wśród nich:
- wrocławskie Piwnica Świdnicka, Polka, Forum Kulinarne,
- krakowskie Wine Garage, Esterante, Miód Malina, La Forchetta na nowo, Halicka;
- śląskie Chopina 5, SZTOS, Momento di Felicita,
- szczecińskie Chief by the Kitchen, Restauracja Lokalna, Bollywood,
- trójmiejskie L'entre Ville, Fisherman, Fellini, Enoki, Luis Mexicantina,
- z regionu Warmia i Mazury Prosta 38, Staromiejska, Hotel Pirat,
- białostockie Kwestia Czasu, Koku Sushi Antoniuk, Bona Me w hotelu Mercure,
- łódzkie Fatamorgana, Wzorcownia by W. Bober, Ramki Restauracja,
- lubelskie Prusa 8 Lokal Kulinarny, Vinna, Browar Grodzki,
- rzeszowskie Okovita, NOBO, Patio - Grand Hotel Rzeszów,
- poznańskie Momo Love At, First Bite, Nifty No. 20, Dram Bar,
- częstochowskie Ecru Restaurant & Caffe, ArcheVita, Gospoda Złoty Garniec, Kredens,
- radomskie PaTaThai Radom, Kraft Bistro, Bonito Sushi & Asian Restaurant;
- warszawskie Syty Chmiel, Port Royal Mini, Frank Winebar&Shop, a także debiutanci tacy jak: Syrena Irena, Mozaika, Tapas 5A Gastrobar. Po raz kolejny w Festiwalu wezmą również udział Restauracje z podwarszawskich miejscowości, wśród nich  m.in. Szara Eminencja (Piaseczno) czy Loft (Pruszków).

Restaurant Week 2022 CENY

69 zł (dodatkowy rabat 20 zł czeka na wszystkich Gości na końcu rezerwacji) - tylko tyle festiwalowi Goście zapłacą za trzydaniowe, autorskie menu spoza karty składające się z przystawki, dania głównego i deseru. 

Restaurant Week - koktajl w prezencie

Dodatkowo w ramach zamówienia każdy pełnoletni Gość Festiwalu otrzyma w prezencie także festiwalowy koktajl Martini Fiero & Kinley Tonic Water lub Mocktail Kinley Yuzu. Premierowo w Warszawie dostępny będzie również bezalkoholowy mocktail Martini Vibrante. 

Za rezerwację można zapłacić po 30 dniach

Restaurant Week po raz pierwszy umożliwił odroczoną płatność za udział w festiwalu. Dzięki Klarna można zapłacić za rezerwację później. Płatność Klarna to forma kredytu, która pozwala opóźnić płatność za zakup rezerwacji o 30 dni. Aby skorzystać z tej płatności trzeba mieć co najmniej 18 lat. Aby pomóc zapłacić na czas, Klarna powiadomi użytkownika na dwa dni przed terminem płatności. 

Restaurant Week - do kiedy festiwal?

Jesienna edycja Restaurant Week ruszy 12 października i potrwa do 13 listopada. 

Maciej Żakowski weźmie udział w XV Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Maciej Żakowski, współtwórca Restaurant Week Polska, Fine Dining Week i World Class Cocktail Festival, właściciel planoía, RestaurantClub.pl, ORZO weźmie udział w XV Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Weźmie udział w sesji ''Wyzwania rynku HoReCa. Poradnik restauratora'', jaka odbędzie się 8 listopada. 

Trwa rejestracja na najważniejsze wydarzenie dla branży handlowej, spożywczej i HoReCa. ZAREJESTRUJ SIĘ na Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz