Partnerzy portalu
Restauratorze, panikuj powoli! - radzi ekonomista Jacek Wojciechowicz - Do ryzyk trzeba podchodzić po kolei, przeglądać się im - zachęca Jacek Wojciechowicz z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Restauratorze, panikuj powoli! - radzi ekonomista Jacek Wojciechowicz

Autor: KG/horecatrends Data: 24 listopada 2022 10:00

- ''Panic slowly'' - panikuj powoli. To, co nam jest potrzebne to jest to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że mamy zagrożenia a jednocześnie postępować rozważnie - przekonuje Jacek Wojciechowicz z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

- Temat naszej rozmowy - czy popadać w panikę - przypomniał zdarzenie sprzed lat, kiedy byłem studentem w Australii i postanowiłem zrobić szkolenia morskie żeglarskie. Wtedy mój nauczyciel powiedział mi, że na tym jachcie obowiązuje jedna zasada ‘’panic slowly’ - panikuj powoli - mówił Jacek Wojciechowicz.

- To, co nam jest potrzebne to jest to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że mamy zagrożenia a jednocześnie postępować rozważnie. (…) niezwykle ważna jest optymistyczna, pozytywna postawa, podejście do tego, co my robimy. Trzeba zachowywać pewien optymizm. Ekonomia nie jest nauką ścisłą, czasami niektórzy ludzie mówią, że to w ogóle nie jest nauka. Takie pojęcie homo economicus, że człowiek postępuje racjonalnie to jest kompletny nonsens. w krótkiej perspektywie czasu ludzie nie zachowują racjonalnie, co widzimy na giełdzie. A więc to jest kwestia pozytywnego podejścia, ale jednak rozważnego, korzystania z usług specjalistów, czytania różnego rodzaju artykułów czy tego co się publikuje na temat gospodarki i czerpania z doświadczeń swoich, ale też doświadczeń innych ludzi - podkreślał ekonomista. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że nikt nie jest w stanie powiedzieć, co się będzie działo w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

- Do ryzyk trzeba podchodzić po kolei, przeglądać się im - niektóre się daje ubezpieczyć, w pewnym sensie ograniczyć, inne są ponad nami. Natomiast ja jestem optymistą - mówił Jacek Wojciechowicz, wskazując, że restauratorzy słuchających jego słów przeszli już przez wielkie wyzwania jak Covid czy początek wojny na Ukrainie.

Wypowiedzi Jacka Wojciechowicza pochodzą z panelu dyskusyjnego ‘’Tylko spokój na uratuje, czyli jak rozsądnie i bez paniki podejść do robienia biznesu w branży HoReCa’’ na konferencji Made For Restaurant, jaka odbyła się 24 października w Krakowie.

Czytaj też Czy warto teraz inwestować w gastronomię? Emil Hołubiczko: To nie pieniądze są dziś problemem

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz