×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Restauratorzy: imprezy sylwestrowe podrożały, zainteresowanie spadło
Restauratorzy: imprezy sylwestrowe podrożały, zainteresowanie spadło; fot. shutterstock

Restauratorzy: imprezy sylwestrowe podrożały, zainteresowanie spadło

Autor: PAP Data: 31 grudnia 2022 14:32

Koszty organizacji imprez sylwestrowych wzrosły, a zainteresowanie wśród potencjalnych gości spadło – powiedzieli PAP lubelscy restauratorzy. Osoby zainteresowane zabawą w lokalu często odkładają decyzję na ostatnią chwilę.

Sylwester w restauracji

Właściciel kilku restauracji w Lublinie Marcin Polański powiedział PAP, że zrezygnował w tym roku z imprez sylwestrowych w swoich lokalach, ponieważ ich organizacja kosztowałaby trzy razy więcej niż przed rokiem.

"To się kompletnie nie opłaca. Na przykład koszty personelu są diametralnie wyższe niż rok temu" - stwierdził dodając, że w czasie pandemii koronawirusa bardzo dużo personelu gastronomicznego odeszło do innych branż i stawki godzinowe za pracę w kuchni wzrosły o ponad 10 zł.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Współwłaściciel restauracji na Starym Mieście w Lublinie Mariusz Machlarz powiedział, że zdecydował się zorganizować imprezę sylwestrową, chociaż koszty są wyższe niż przed pandemią, a zainteresowanie jest niższe. "Po przerwie pandemicznej zainteresowanie spadło. Ludzie jakby zmienili przyzwyczajenia" - dodał.

Większość restauratorów, z którymi rozmawiała PAP zauważyło, że mniej lokali zdecydowało się w tym roku na organizację imprez sylwestrowych. Wśród klientów zwiększyło się natomiast zainteresowanie cateringiem imprezowym.

Dyrektor dwóch hoteli w Lublinie Marcin Ankiersztejn podał, że organizuje w tym roku sylwestra w klimacie meksykańskim na ponad 200 gości. "Zainteresowanie jest spore" - przyznał. Jak dodał, z powodu podwyżki cen żywności i usług koszty organizacji imprezy zdecydowanie wzrosły.

Zauważył, że decyzję o udziale w imprezie klienci odkładają na ostatnią chwilę. "Problemem jest panująca grypa, RSV i przypadki covid. Część osób się rozchorowała i rezygnuje w ostatniej chwili. Niektórzy odwlekają decyzję w czasie, żeby uniknąć ryzyka, że z powodu choroby przepadnie im zabawa" - powiedział.

W tym roku lubelski ratusz zrezygnował z organizacji miejskiej imprezy sylwestrowej, jako powód wskazując konieczność oszczędności w związku ze wzrostami cen energii czy zmniejszeniem dochodów samorządu. Miejskie imprezy sylwestrowe odbędą się na Lubelszczyźnie m.in. w Kazimierzu Dolnym, Puławach i Łukowie.

Nadkom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przestrzegł przed powracającymi co roku oszustwami "na domek w górach". Jako przykład podał przypadek 28-letniego mieszkańca Lublina, który na portalu z ofertami tanich noclegów znalazł apartament w Kościelisku i zdecydowany wynajmem apartamentu na Sylwestra przelał wystawcy 2 tys. zł na poczet zaliczki.

"Kilka dni temu otrzymał wiadomość, że rezerwacja została anulowana. Nie zwrócono mu pieniędzy, a kontakt z oferentem nie był już możliwy. Gdy mężczyzna sprawdził wskazany adres, okazało się, że nie ma tam żadnego apartamentu" - przekazał.

Policjant zaapelował o ostrożność przy dokonywaniu jakichkolwiek transakcji internetowych i dokładne sprawdzania ofert, szczególnie gdy cena jest mocno okazyjna. "Decydując się na rezerwację wczasów pamiętajmy o sprawdzeniu czy dany obiekt noclegowy faktycznie istnieje. Najbezpieczniej skontaktować się telefonicznie z recepcją lub właścicielem obiektu, do którego się wybieramy" - stwierdził dodając, że pełną kwotę za pobyt najlepiej zapłacić na miejscu, w trakcie lub po zakwaterowaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz