Partnerzy portalu
Restauratorzy w Hiszpanii mogą zapłacić nawet 60 tys. euro kary za wyrzucanie żywności Gastronomii w Hiszpanii będzie zobowiązana pod koniec godzin funkcjonowania informować konsumentów o możliwości bezpłatnego odbioru żywności, której nie udało się sprzedać. Fot. Shutterstock

Restauratorzy w Hiszpanii mogą zapłacić nawet 60 tys. euro kary za wyrzucanie żywności

Autor: PAP Data: 08 czerwca 2022 09:15

Działające na terenie Hiszpanii sieci handlowe oraz lokale gastronomiczne będą mogły zostać ukarane mandatem w wysokości do 60 tys. euro za wyrzucanie żywności.

Jak wynika z przepisów zatwierdzonych 7 czerwca przez rząd Pedro Sancheza, dekret przewiduje sankcje od 2001 do 60 000 euro za brak informacji dla potencjalnych konsumentów o możliwości odbioru przez nich w placówce handlowej lub restauracji posiłków, które z powodu braku nabywców przeznaczone zostały do wyrzucenia.

- To pionierskie prawo jest narzędziem, które służy powstrzymaniu zjawiska niedoborów w łańcuchu dostaw żywności - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Bezpłatny odbiór żywności, której nie udało się sprzedać

 

Szef resortu sprecyzował, że nowe prawo nie służy karaniu, ale "powstrzymaniu procederu marnowania żywności w obliczu zjawiska głodu na świecie".

Na mocy nowych przepisów placówki handlu i gastronomii w Hiszpanii będą zobowiązane pod koniec godzin funkcjonowania informować konsumentów o możliwości bezpłatnego odbioru żywności, której nie udało się sprzedać.

Z szacunków resortu rolnictwa Hiszpanii wynika, że co roku każdy obywatel tego 47-milionowego kraju wyrzuca na śmietnik średnio 31 kg żywności.

Czytaj też Jak marnujemy żywność? 1,5 mln zł, równowartość Bentleya, wyrzucamy

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz