Partnerzy portalu
Robert Sowa: powstaje dużo nowych lokali w segmencie casual Robert Sowa w rozmowie z Jakubem Szymankiem wskazał kierunki rozwoju gastronomii / fot. PTWP

Robert Sowa: powstaje dużo nowych lokali w segmencie casual

Autor: Jakub Szymanek Data: 19 lipca 2021 18:49

Smutne jest to, że kilka czołowych restauracji jest zamkniętych, zwłaszcza gwiazdkowych. Pytanie, kiedy się otworzą i czy w tej formie, w której funkcjonowały? – powiedział Robert Sowa, właściciel restauracji N31.

Robert Sowa w rozmowie z Horecatrends.pl opowiedział o zmianach, jakie nastąpiły w gastronomii wskutek pandemii. 

– Jest wiele lokali, które zamknęły się i chyba już nie powrócą, natomiast jak zauważyłem, powstaje dużo nowych lokali w takim segmencie casual, gdzie jest pizza, makaron, coś włoskiego. Dużo restauracji zmienia swój wizerunek. Słynna warszawska Brasserie zmieniła się w restaurację włoską, więc najwięksi restauratorzy podejmują drastyczne kroki i zmieniają na coś innego. Próbują. Widać także po restauracjach sieciowych, że zmieniają swój wizerunek lub ze starych miejsc wyniosły się, gdzie uważałem, że te miejsca są fenomenalne, ale nie znałem kwoty czynszu. To zawsze jest element ważny, aczkolwiek już zdetronizowany na drugie miejsce, bo w tym zestawieniu miesięcznym zdecydowanie personel wyprzedził czynsz. Kiedyś jakoś to się równoważyło. Dzisiaj już na pewno nie – wyjaśnił szef kuchni. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowe kierunki rozwoju gastronomii

Właściciel restauracji N31 wskazał również kierunki rozwoju gastronomii.

– Myślę, że pojawi się dużo więcej konceptów, które będą się opierać o właściciela, który jest z branży, który będzie miał kilka osób personelu i na tym to będzie zamykało się. Myślę, że to będzie nowość – ocenił Robert Sowa.

– Wydaje mi się, że wszystkie bistro bary, burgery, gdzie sam właściciel dopilnowuje wszystkiego, to będzie ten kierunek. Wszystkie te duże restauracje, które właściciel traktuje jako kolejny element inwestycji, one też się będą pojawiały, ale będą też znikały tak, jak nasze sezonowe produkty w kuchni – dodał. 

Czytaj również: Robert Sowa: gastronomia jest nieubłaganym Excelem (wideo)

Czytaj również: Robert Sowa: Armagedon na rynku pracy i wyższe ceny potraw

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz