Partnerzy portalu
Rynek gastronomiczny w pandemii skurczył się o 15 proc. Rynek gastro skurczył się o 15 proc. przez pandemię/ fot. shutterstock

Rynek gastronomiczny w pandemii skurczył się o 15 proc.

Autor: PAP/ Rzeczpospolita Data: 21 maja 2021 08:37

Koronawirus, obostrzenia, kolejne lockdowny spowodowały, że w 2020 r. rynek gastronomiczny skurczył się o 15 proc. - informuje Rezczpospolita.

2020 r. był  najgorszym w historii branży gastronomicznej, uderzanej skutkami kolejnych lockdownów, podczas których sprzedaż mogła być prowadzona tylko na wynos lub z dostawą.

Rynek gastronomiczny przez pandemię mniejszy o 15 proc.

Wartość rynku w pandemicznym roku 2020 spadła o 15 proc. To wynik znacznie lepszy niż wcześniejsze prognozy, ale i tak ta branża jest jedną z głównych ofiar pandemii. Zamykanie gospodarki spowodowało istną eksplozję zamówień składanych telefonicznie, osobiście i - coraz częściej - online. Stanowiły one już 44 proc. rynku, a co czwarte zamówienie zostało złożone online.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Diety pudełkowe wygrały w pandemii

Pandemia to dla rynku nie tylko straty, ale również rozwój nowych usług. Widać to zwłaszcza po eksplozji popularności diet pudełkowych. Po początkowym załamaniu na starcie pandemii szybko zyskały na popularności.

Rynek ten rośnie w błyskawicznym tempie, w 2020 r. oceniany był na 2 mld zł, a to dopiero początek jego możliwości. Z danych porównywarki Dietly. pl wynika, że I kwartał 2021 r. był na rynku rekordowy. Pojawiło się ponad 100 nowych firm, a średnia liczba dziennych dostaw kateringów dietetycznych w Polsce wzrosła o ok. 45 proc. - podaje "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz