Partnerzy portalu
Rynek pracy HoReCa liczy na studentów Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy

Rynek pracy HoReCa liczy na studentów

Autor: horecatrends.pl Data: 17 czerwca 2021 10:16

W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią wyjazd do pracy za granicę jest utrudniony, przez co te osoby zasilą krajowy rynek pracy HoReCa - prognozuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Jak w tym roku wygląda zapotrzebowanie na pracowników do gastronomii i hoteli?

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy: W ostatnim czasie mamy do czynienia z wysypem ofert pracy w gastronomii i hotelarstwie. Pracodawcy mają przejściowe trudności ze znalezieniem pracowników, bo część osób dotychczas pracujących w tych branżach przekwalifikowała się i znalazła zatrudnienie w innych sektorach. Z pomocą w zapełnieniu wolnych miejsc pracy przyjdą jednak młodzi ludzie, szczególnie studenci, którzy chcą dorobić w czasie wakacji przed rokiem akademickim. W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią wyjazd do pracy za granicę jest utrudniony, przez co te osoby zasilą krajowy rynek pracy. I będą stanowić częściową odpowiedź na zapotrzebowanie na pracowników w branży HoReCa.

Czy trudno znaleźć pracowników sezonowych?

Podobnie jak w przypadku HoReCa, przedsiębiorcy poszukujący pracowników sezonowych mają duży problem. Trudno pozyskać pracowników chociażby przy zbiorach sezonowych owoców, mimo że stawki potrafią być naprawdę satysfakcjonujące. Przykładowo przy zbiorze truskawek można zarobić nawet 5 tys. zł na rękę. Przy pracach sezonowych dużym wsparciem będą cudzoziemcy, którzy nadal chętnie podejmują się tego typu zajęć.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak kształtują się stawki w tym roku?

Wynagrodzenia w tym roku rosły zgodnie z pensją minimalną. Oprócz stawek godzinowych, w przypadku prac sezonowych przy zbiorach owoców, popularną formą jest praca na akord. Wówczas wysokość wynagrodzenia zależy tak naprawdę od tempa pracy, a górne widełki przy zbiorach owoców wyglądają naprawdę zachęcająco. Co ciekawe, z naszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że już co trzeci przedsiębiorca chętnie zapłaci więcej pracownikowi z Ukrainy niż Polakowi. W momencie gdy brakuje rąk do pracy, najlepszym argumentem by przyciągnąć kadrę z zagranicy jest właśnie wysoka pensja. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego oferują coraz atrakcyjniejsze stawki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz