×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Rynek pracy: Spadek liczby ofert pracy w gastronomii
Rynek pracy: Spadek liczby ofert pracy w gastronomii; fot. unsplash

Rynek pracy: Spadek liczby ofert pracy w gastronomii

Autor: AW Data: 09 grudnia 2022 08:31 | Aktualizacja: 10 grudnia 2022 11:20

Negatywny trend po stronie popytowej na rynku pracy się umacnia. W listopadzie aktywnie rekrutujących pracodawców na OLX było o 12 proc. mniej rok do roku i 10 proc. mniej miesiąc do miesiąca. W przypadku gastronomii spadek liczby ofert wyniósł 19 proc.

Spadek wynagrodzeń

Najsilniejszy od ponad dekady spadek realnej siły nabywczej wynagrodzeń przekłada się na nastroje po stronie podażowej rynku. W listopadzie użytkownicy OLX złożyli 20 proc. więcej aplikacji (odpowiadając na ogłoszenia o pracę) rok do roku. Największy – niespełna dwukrotny – wzrost liczby odpowiedzi odnotowaliśmy w kategorii IT (+95 proc.), która również zaczyna odczuwać spowolnienie (-16 proc. aktywnych ogłoszeń w ujęciu r/r).

Praca za granicą 

Po raz kolejny z podium kategorii z najwyższymi wzrostami nie schodzi Praca za granicą. W listopadzie liczba aplikacji na te oferty wzrosła o 90 proc. r/r, zaś w ujęciu nominalnym o imponujące 80 tysięcy. Tym samym, liczba unikalnych użytkowników, którzy aplikowali na oferty pracy zagranicznej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła imponujące 433 tysiące, zbliżając się tym samym do populacji Gdańska.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

To, które cieszyło się największym zainteresowaniem (wysłano na nie blisko 3 tys. odpowiedzi!) dotyczyło zatrudnienia w Niemczech w rodzinnej firmie, bez doświadczenia i z zarobkami na poziomie 12-13 tys. zł. Na drugim miejscu znalazła się oferta pracy kuriera u globalnego pracodawcy, również w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Za aplikacją niewątpliwie przemawiały atrakcyjne wynagrodzenie – zarówno podstawowe (sięgające 13 tys. zł), jak i dodatkowe, a także zwięzły opis stanowiska i wsparcie na każdym etapie pracy, również dla osób niekomunikujących się w języku niemieckim.

Pracownicy sklepów i kasjerzy poszukiwani 
●      Na liczbę aplikacji nie mogą narzekać rekruterzy poszukujący Pracowników sklepów i kasjerów. Na oferty z tej kategorii tylko w listopadzie odpowiedziano ponad 400 tys. razy! Za nią w zestawieniu najpopularniejszych kategorii OLX Praca są m.in. Sprzedaż, Gastronomia, Administracja biurowa i Kierowca. Każda z nich generuje ponad ćwierć miliona odpowiedzi w skali miesiąca.

Rynek pracy: Gastronomia 

●      Mimo 19 proc. spadku liczby ofert w kategorii Gastronomia, kandydaci aplikowali na nie o 34 proc. częściej r/r. Rotacja w branży restauracyjnej może zdecydowanie nabierać tempa.

Oferty pracy 

●      Aż trzy na cztery oferty pracy zamieszczane w OLX w listopadzie w ciągu pierwszego tygodnia gromadziły co najmniej trzy odpowiedzi (aplikacje). Warto pamiętać, że im oferta pracy jest lepiej skonstruowana (dokładne określenie zakresu obowiązków, oferowanego wynagrodzenia, zadbanie o przyjazny wygląd ogłoszenia), tym więcej aplikacji od kandydatów.

●      Średnio 18 tys. aktywnych ogłoszeń dziennie było dostępnych z parametrem „Dla Ukrainy”, co stanowi największy zasób spośród dostępnych w Polsce portali z ogłoszeniami o pracę. To już dziewiąty miesiąc działania tej kategorii, która – podobnie jak inne – nie oparła się kurczeniu całego rynku pracy. W listopadzie dostępna liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy była o 13 proc. niższa m/m. 

●      Na fali wznoszącej pozostaje też zainteresowanie podjęciem pracy dodatkowej – listopad to drugi miesiąc z rzędu, kiedy poszukujący przesłali ponad milion aplikacji (30 proc. wzrost r/r) do potencjalnych pracodawców oferujących zatrudnienie dorywcze, zaś liczba poszukujących przekroczyła 420 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz