Partnerzy portalu
Rzym: Restauratorzy wyczekują zniesienia godziny policyjnej Restauratorzy w Rzymie czekają na zniesienie godziny policyjnej/ fot. shutterstock

Rzym: Restauratorzy wyczekują zniesienia godziny policyjnej

Autor: PAP Data: 09 maja 2021 10:54

Rzymscy restauratorzy czekają na skrócenie lub zniesienie godziny policyjnej. Otwarcie lokali w reżimie sanitarnym, także wieczorem, jedynak wyłącznie z możliwością obsługi na zewnątrz nie rozwiąże ich problemów.

  • Godzina policyjna obowiązuje w całym kraju od jesieni 2020 i z każdym dniem jej utrzymywanie budzi coraz większe emocje.
  • Wszyscy czekają na to, co zdecyduje rząd Mario Draghiego.
  • Zdaniem restauratorów godzina policyjna blokuje pełne odmrożenie gastronomii.

"Na mocy przepisów obowiązujących w całym kraju możemy przyjmować klientów tylko w ogródku. Wieczorem przychodzą odpowiednio ubrani, bo bywa chłodno. Kolację zaczynamy czasem podawać już po godzinie 19, czyli wyjątkowo wcześnie, jak na Włochy i styl życia tutaj. Wtedy przychodzą ci, którzy chcą spokojnie zdążyć wrócić do domu przed godziną policyjną" - wyjaśnił restaurator. Dodał następnie: "Ale kiedy niektóre stoliki pustoszeją po godzinie 21.00, to już mało kto przychodzi, by zjeść coś w biegu; jest za mało czasu, a my na tym tracimy".

"Godzina policyjna o 22.00 wyrządza nam naprawdę ogromną krzywdę. To zdumiewające, że musimy prosić teraz głośno, przy wsparciu wielu polityków chociaż o jej skrócenie o godzinę. Nawet tych dodatkowych 60 minut pomogłoby nam, mielibyśmy wtedy więcej klientów" - zaznaczył właściciel lokalu.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zmiany w obowiązywaniu godziny policyjnej można spodziewać się po 15 maja.

Media informują o braku zgody w rządzie Mario Draghiego w sprawie tego, na czym zmiana ta ma polegać. Najgłośniej całkowitego zniesienia rozporządzenia w tej sprawie domaga się prawicowa Liga. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają zaś, że wyjątkowo niebezpieczne byłoby w obecnej chwili poprawy sytuacji i wchodzenia z trzeciej fali pandemii kierowanie przekazu, który ujmują następująco: "wszyscy wolni".

Do tej dyskusji polityków nawiązał restaurator z lokalu położonego niedaleko parlamentu, który - jak przyznaje - często gości ich u siebie.

"Nawet przy stoliku kłócą się ostatnio o godzinę policyjną. Jedni są za tym, żeby zaczynała się o 23.00, inni mówią, że o północy. I mnie pytają o zdanie. Ja im odpowiadam, że muszą coś z tym zrobić, bo tak się nie da. Proszę ich, by pozwolili nam normalnie pracować" - wyjaśnił.

"Co w przebiegu pandemii zmieni opóźnienie zakazu przebywania poza domem na przykład do północy?" - zapytał właściciel popularnej pizzerii niedaleko Piazza Navona. Do lokalu kolejki miłośników jego wyśmienitej pizzy ustawiają się od lat. Także on jest zdania, że w obecnej sytuacji, na progu lata i zapowiadanego na drugą połowę maja otwarcia kraju również dla zagranicznych turystów restrykcyjnego kroku w obecnej formie nie da się utrzymać.

"Kto przyjedzie do Włoch na urlop, jeśli dowie się, że przed 22.00 musi kończyć miłą kolację w restauracji i pędzić do hotelu?" - to pytanie zadał restaurator z tradycyjnej rzymskiej tawerny na Zatybrzu, popularnej także wśród cudzoziemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz