Partnerzy portalu
Sąd nakazał wypłatę odszkodowania za zamknięcie baru w pandemii Sąd w Hiszpanii nakazał wypłatę odszkodowania za zamknięcie baru w pandemii. / fot. unsplash

Sąd nakazał wypłatę odszkodowania za zamknięcie baru w pandemii

Autor: PAP Data: 26 lipca 2021 14:02

Sąd w Grenadzie, na południu Hiszpanii, nakazał firmie ubezpieczeniowej Generali wypłatę odszkodowania właścicielowi jednego z barów w tym mieście za okres, jaki placówka gastronomiczna była zamknięta z powodu restrykcji przeciwepidemicznych.

Sędzia ogłaszający werdykt, który opisał w poniedziałek dziennik "El Pais", uznał, iż warunki polisy ubezpieczeniowej nie wykluczają możliwości wypłaty właścicielowi baru odszkodowania za straty, jakie z tytułu pandemii Covid-19 poniósł jego lokal.

80 tys. euro odszkodowania dla restauracji

Zgodnie z orzeczeniem hiszpański oddział grupy Generali będzie musiał wypłacić właścicielowi baru La Esquinita de Javi kwotę 80 tys. euro tytułem odszkodowania.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podczas ogłaszania werdyktu sędzia wskazał, że w polisie ubezpieczeniowej istnieje zapis mówiący o konieczności wypłaty odszkodowania w sytuacji zdarzenia uniemożliwiającego pracę lokalu przez okres dłuższy niż 90 dni.

Sędzia wyjaśnił, że właściciel baru nie mógł prowadzić działalności swojego lokalu z powodu wydanego przez rząd Hiszpanii dekretu z 14 marca 2020 roku. Ten akt prawny nazwał mianem "siły wyższej", która uniemożliwiła funkcjonowanie placówki gastronomicznej.

"Ten werdykt otwiera drogę (prawną - PAP) dla tysięcy restauracji i barów do domagania się od swoich ubezpieczycieli odszkodowań w podobnych przypadkach dotyczących konieczności zamknięcia lokali" - podsumował orzeczenie sądu "El Pais".

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz