Partnerzy portalu
Sąd uchylił karę 30 tys. zł nałożoną przez sanepid na Black Dave Restaurant Sąd uchylił karę 30 tys. zł nałożoną przez sanepid na Black Dave Restaurant; fot. shutterstock

Sąd uchylił karę 30 tys. zł nałożoną przez sanepid na Black Dave Restaurant

Autor: PAP Data: 21 sierpnia 2021 14:14

Dawid Zmyślony, restaurator z Ostrowa Wlkp., nie musi płacić 30 tys. zł kary administracyjnej za to, że wbrew obowiązującym w styczniu obostrzeniom otworzył lokal Black Dave Restaurant.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu na posiedzeniu niejawnym uchylił decyzję sanepidu w sprawie wymierzenia kary w wysokości 30 tys. zł i zasądził od Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu koszty postępowania w wysokości 4067 zł.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Testerzy, a nie klienci

Do zdarzenia doszło w styczniu br. w restauracji przy ul. Wolności w Ostrowie Wlkp. Wtedy w Polsce obowiązywał lockdown. Zgodnie z wytycznymi restauracje mogły świadczyć jedynie usługi na wynos. Do przepisów nie dostosował się Dawid Zmyślony z Ostrowa Wlkp., który otworzył nową restaurację. Kontrolującym go pracownikom sanepidu tłumaczył, że w restauracji przebywają testerzy, a nie klienci.

Dwie wizyty sanepidu

Ostrowski sanepid wizytował restaurację Zmyślonego dwukrotnie. Za pierwszym razem nałożył karę w wysokości 30 tysięcy złotych, za drugim - 5 tys. zł. Restaurator nie zapłacił i wystąpił do sądu z wnioskiem o uchylenie decyzji.

"W jakimś stopniu spodziewaliśmy się, że uda nam się wygrać, bo prawo jest po moje stronie ale, nie ukrywam, że ta niepewność do końca mi towarzyszyła" - powiedział.

Zdaniem Zmyślonego "inni restauratorzy nie poszli moim śladem, dlatego że - mogę się jedynie domyślać - otrzymali wsparcie rządowe". "To ich mogło powstrzymywać przed prowadzeniem działalności, bo wtedy mogliby stracić pieniądze. Ja walczyłem, bo nie miałem nic do stracenia. Wsparcie rządowe mnie nie dotyczyło ze względu na zbyt krótki okres prowadzenia działalności" - powiedział restaurator.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz