Partnerzy portalu
Sąd w Niemczech popiera nazwę restauracji Falcone i Borsellino Sąd w Niemczech popiera nazwę restauracji Falcone i Borsellino/ fot. shutterstock

Sąd w Niemczech popiera nazwę restauracji Falcone i Borsellino

Autor: PAP Data: 07 grudnia 2020 10:23

Oburzenie we Włoszech, także szefa MSZ Luigiego Di Maio, wywołało orzeczenie sądu w Niemczech, według którego nazwiska zabitych przez mafię sędziów Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino nie są chronione. Według sądu można nazwać pizzerię "Falcone i Borsellino".

Sąd we Frankfurcie nad Menem, jak podały w piątek włoskie media, przyznał rację właścicielowi pizzerii, który nazwał lokal, wykorzystując nazwiska sędziów zamordowanych przez cosa nostra w zamachach na Sycylii w 1992 roku, a także umieścił ich wspólne zdjęcie obok fotografii Marlona Brando w roli Vito Corleone w filmie "Ojciec chrzestny".

Przeciwko niemieckiemu restauratorowi wystąpiła siostra Giovanniego Falcone, Maria, argumentując, że obraża pamięć jej brata, i zażądała, by przestał wykorzystywać jego nazwisko.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sąd odrzucił pozew, stwierdzając, że sędzia śledczy "znany jest tylko ograniczonemu kręgowi osób, które znają jego przypadek, a nie zwykłym ludziom odwiedzającym pizzerię". Ponadto, jak stwierdził niemiecki sędzia, ludzie nie pamiętają o walce z mafią prowadzonej przez Falcone, który nie żyje od prawie 30 lat.

Włoskie media oceniają, że stanowisko to jest "obrazą" pamięci o słynnych sędziach walczących z mafią. Maria Falcone zapowiedziała zaś, że będzie kontynuować batalię.

Najostrzej zareagował szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio, który oświadczył w mediach społecznościowych: "Falcone i Borsellino to dwa wzory nie tylko we Włoszech, ale na świecie. Zmienili przebieg śledztw, walczyli z mafią, poświęcając swoje życie".

"Ale dzisiaj niemiecki sąd orzekł, że nie zasługują na ochronę, pozwalając restauracji we Frankfurcie nad Menem posługiwać się ich nazwiskami i ich wizerunkiem, znajdującym się obok dziur po kulach, pizzy, piwa i zdjęć Vito Corleone" - napisał minister spraw zagranicznych.

"To tak, jakby mafia to była zabawa, z której można się pośmiać. A tak nie jest" - dodał.

"Jesteśmy pewni, że naród niemiecki myśli tak jak my" - podkreślił Luigi Di Maio.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz