Sądy uchylają mandaty sanepidu za wznowienie działalnościdlahandlu.pl - 28 stycznia 2021 08:53


W całym kraju otwierane są lokale gastronomiczne. Według Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej sanepid wykonuje nawet 1300 kontroli dziennie w całym kraju. Nakładane są kary, które sądy w większości uchylają.

Jak podaje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, nawet 20 tys. przedsiębiorców gastronomicznych wykluczonych i pominiętych w tarczach pomocowych wznowiło działalność po 18 stycznia.

Właściciel jednego z gdańskich klubów twierdzi, że w Trójmieście otworzyło się już 150 lokali. Jego zdaniem to kula śniegowa, której rząd nie zatrzyma.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej  sanepid wykonuje nawet 1300 kontroli dziennie w całym kraju. W efekcie sądy administracyjne w ostatnich tygodniach rozpatrują mnóstwo spraw, które dotyczą kar nakładanych przez sanepid za złamanie pandemicznych obostrzeń.

Praktyka wskazuje jednak, że w większości sądy uchylają kary i zwracają uwagę m.in. na brak właściwej podstawy prawnej czy niezgodność rządowych zakazów i nakazów z Konstytucją. Mowa jest na przykład o tym, że  obostrzenia zostały wprowadzone rozporządzeniem, a nie ustawą, jak tego wymaga Konstytucja RP.