Partnerzy portalu
Sanepid: na Mazowszu 7 postępowań administracyjnych i 7 mandatów w gastronomii Sanepid: na Mazowszu 7 postępowań administracyjnych i 7 mandatów w gastronomii / fot. unsplash

Sanepid: na Mazowszu 7 postępowań administracyjnych i 7 mandatów w gastronomii

Autor: PAP Data: 30 stycznia 2021 16:56

Od początku roku mazowiecki sanepid skontrolował ponad 600 obiektów gastronomicznych. W 7 przypadkach wszczęto postępowania administracyjne, które mogą się zakończyć nałożeniem kary pieniężnej, a także nałożono 7 mandatów za uchybienia sanitarno-higieniczne

"Kontrole prowadzone przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w województwie mazowieckim potwierdzają stosowanie się do antyepidemicznych obostrzeń" - oceniła rzecznik Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie Joanna Narożniak.

Od początku roku do ubiegłej niedzieli przeprowadzono 602 kontrole w restauracjach, kawiarniach i barach. Kontrolerzy sanepidu sprawdzali przestrzeganie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z Covid-19.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w 6 obiektach nałożono 7 grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne" - przekazała Narożniak.

Natomiast powiatowy inspektor sanitarny w Warszawie Jadwiga Mędelewska oceniła, że kontrole prowadzone przez pracowników stołecznego sanepidu potwierdziły, iż zdecydowana większość warszawskich przedsiębiorców stosuje się do wprowadzonych ograniczeń.

"Pojedyncze przypadki, w których wszczęto postępowania mające na celu nałożenie administracyjnych kar pieniężnych, dotyczą przedsiębiorców z branży gastronomicznej oraz parków rozrywki" - powiedziała.

Dodała, że "nie udokumentowano bezpośredniego łamania rygorów przeciwepidemicznych, a raczej próby obejścia prawa poprzez pozorne przyjęcie takiej formuły działalności, która nie została objęta zakazami".

Zaznaczyła, że w sprawach tych prowadzone są postępowania wyjaśniające, które mogą zakończyć się wydaniem decyzji obciążających przedsiębiorców karami pieniężnymi.

Z prowadzonych przez PPIS ewidencji wynika, że na 90 kontroli prowadzonych w obiektach użyteczności publicznej (handel i usługi) tylko w jednym przypadku były podstawy do wszczęcia postępowania karnoadministracyjnego, natomiast na 22 kontrole w obiektach gastronomicznych naruszenia odnotowano w 2 lokalach.

W czwartek ogłoszono, że od 1 lutego br. otwarte zostaną galerie handlowe i instytucje kultury typu galerie sztuki i muzea z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego (dezynfekcja, dystans - 1 osoba na 15 m kw., obowiązkowe maseczki).

Zniesione zostają tzw. godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia wprowadzone pod koniec grudnia zostają przedłużone do 14 lutego b.r. (szczegółowa lista obostrzeń na www.gis.gov.pl lub/i https://www.gov.pl/web/koronawirus).

Narożniak przypomniała, że kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współudziale funkcjonariuszy policji mogą skończyć się nie tylko pouczeniem i przestrogą, ale także karą w wysokości nawet 30 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz