Żurek to jeden z nieodłącznych elementów i symboli świąt wielkanocnych. Tradycyjnie gotuje go się z zakwasu mącznego na wędzonce lub białej kiełbasie. Swoje spojrzenie na tą potrawę ma także Robert Makłowicz, wg którego jeden składnik jest szczególnie istotny w przyrządzaniu.
Żurek ma tradycyjny, charakterystyczny smak i często pojawia się na wielkanocnym stole, chociaż przez wiele osób jadany jest nie tylko od święta.
Tradycyjny żurek gotuje się z zakwasu mącznego (zwykle z mąki żytniej) na wędzonce lub białej kiełbasie. To specjalność nie tylko kuchni polskiej, ale i np. białoruskiej, czeskiej i słowackiej. Sama nazwa potrawy pochodzi od dawnego niemieckiego sūr, dziś określanego jako sauer - kwaśny.
Przepisów na żurek jest wiele i często różnią się od siebie regionalnie. Na Górnym Śląsku zakwas na żur powstaje z żytniej mąki razowej, żur żeniaty to z kolei żur podawany z ziemniakami w kostce. W innych regionach zupa bywa podawana także z stopiona słonina, boczkiem, podrobami, gotowanym jajem. Swoje pomysły i wskazówki dotyczące zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkanocnych i potraw z nimi związanych mają również kulinarne osobistości. O żurku chętnie mówi np. Robert Makłowicz, a według niego kwintesencją dobrego smaku tej potrawy jest czosnek.
- Ilość czosnku jest uzależniona od tego, jak mocno czosnkowy żur chcemy osiągnąć. Ja przyznam się szczerze, jeśli nie czuję intensywnego smaku czosnku w żurze, to taki żur mam za nic. To po prostu jest jakiś nędzny i straszny żureczek - mówi Robert Makłowicz.
Składniki na żurek
Przygotowanie żurku krok po kroku:
Krok 1. Do garnka należy wlać wodę, a w niej umieścić żeberka wraz z zielem angielskim i liśćmi laurowymi i całość gotować ok. godzinę.
Krok 2. Ziemniaki należy obrać i pokroić, a szynkę i boczek pociąć w kostkę. Ziemniaki po pokrojeniu wrzucamy do garnka i gotujemy do miękkości. Gdy już takie będą dorzucamy tam szynkę.
Krok 3. Boczek i cebulę pokrojoną w kostkę podsmażamy na rozgrzanej patelni na maśle. Dodajemy czosnek przeciśnięty przez prasę oraz mąkę i mieszamy do uzyskania zasmażki.
Krok 4. Wlewamy na patelnię chochlę bulionu z żeberek i mieszamy, po czym przelewamy całą zawartość patelni do garnka, mieszając. Następnym krokiem jest wlanie zakwasu.
Krok 5. Doprawiamy żurek sola, pieprzem, posiekaną zieloną pietruszką oraz majerankiem. Podajemy z ugotowaną białą kiełbasą oraz jajkiem.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.