Partnerzy portalu
SEN z nową kartą menu i koktajlami w azjatyckim stylu (galeria) SEN z nową kartą menu i koktajlami w azjatyckim stylu, fot. materiały prasowe

SEN z nową kartą menu i koktajlami w azjatyckim stylu (galeria)

Autor: Jakub Szymanek/horecatrends.pl Data: 20 sierpnia 2020 12:06

Stołeczny SEN zaskoczył wszystkich powrotem w nowej odsłonie. Lokal postawił na szeroko pojmowane smaki Azji. Za odmienione menu odpowiada Alon Than.

SEN pojawił się na stołecznym rynku restauracyjnym ponad 2 lata temu. I chociaż smaki Azji od samego początku działania pojawiały się w głowie właścicieli, to dopiero w tym sezonie zawitały do kuchni lokalu.

– Pomysł na kuchnię azjatycką narodził się ponad dwa lata temu, jeszcze przed otwarciem lokalu. Od samego początku chcielibyśmy stworzyć koncept będący hybrydą kuchni azjatyckiej z klimatem nowojorskim. Trzymiesięczna przerwa pozwoliła nam na opracowanie nowej strategii, która wpisze się w obecną rzeczywistość – mówią właściciele SEN.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Postawiliśmy na szefa kuchni, którego dobrze znamy. Alon Than to cenione nazwisko w branży, mistrz świata w sushi. Współpraca z nim, to gwarancja wysokiej jakości potraw. I już widać, że goście to doceniają – dodają właściciele. 

Azjatyckie menu SEN z sushi w roli głównej skomponował wspomniany już Alon Than, zdobywca pierwszego miejsca na World Sushi Cup Japan w 2015 roku, który w Warszawie prowadzi swoje restauracje Izumi Sushi, Kago Sushi oraz Matcha Bistro & Bar

– Zawsze uważałem, że w restauracjach z dobrym koktajl barem, muzyką i świetnym alkoholem powinno się także podawać dobre jedzenie. Przecież nie zawsze idziemy do miejsca skupionego na życiu nocnym po kolacji, a nawet gdyby, to przecież po kilku godzinach miłego wieczoru z przyjaciółmi jest więcej niż pewne, że zgłodniejemy. I co wtedy? Dlatego bardzo się ucieszyłem i potraktowałem to jako ciekawe wyzwanie kulinarne, kiedy właściciele SEN zwrócili się do mnie z prośbą o stworzenie nowej, ciekawej i oryginalnej karty menu bazującej na sushi. Uznałem, że to świetny pomysł. Zresztą, jakby to powiedzieć, myślę, że od pierwszego spotkania między nami „kliknęło”. Mamy podobny etos pracy – tłumaczy Alon Than.

– Postawiliśmy na bardzo odważne i ciekawe połączenia smaków, podane w nowoczesny sposób, taki, który cieszy oko. Potrawy są w mniejszych kawałkach, więc każdy z gości może się nimi dzielić. Menu w SEN otwierają małe przekąski tzw. snacks. Mamy tutaj np. edamame, krążki kalmara czy japońskie pierożki gyoza. Japońska tradycja kulinarna to też surowa ryba, ale w restauracji jest podana w różnorodny sposób, w „raw menu” Zaproponowałem np. tatar z łososia czy Ceviche z różnych ryb. Podobnie makarony, jak udon czy ramen, zdecydowałem się poddać w nowoczesnej formie i małych porcjach. Zwieńczeniem całego menu są oczywiście różne zestawy sushi – kontynuuje.

– Od wprowadzenia menu minęły już prawie trzy miesiące. I z tego co widzimy, goście bardzo polubili nowe menu i są zadowoleni. Muszę powiedzieć, że na każdym etapie naszej współpracy, bardzo podziwiałem i doceniałem sposób, w jaki miejsce jest prowadzone i zarządzane. Współpraca z całą załogą Snu to była i jest dla mnie i moich kucharzy prawdziwa przyjemność. Z wielkim optymizmem patrzymy w przyszłość, mając nadzieję, że goście nieustannie będą wracali do SEN - miejsca, w którym odnajdą wspaniałą atmosferę, doskonałą muzykę a także wyborne jedzenie podane w towarzystwie świetnych drinków – podsumowuje szef kuchni.

Menu azjatyckie zostaje w SEN na stałe. Jak mówią twórcy konceptu, współpraca z Alonem Thanem to nie jest jednorazowa akcja, a długofalowa współpraca. Poza nowym food menu, zaszły również spore zmiany w karcie koktajli. Szefowa baru Asia Chełchowska skomponowała autorską kartę, w której zostały wykorzystane azjatyckie przyprawy tj. sos yuzu, wasabi, trawa cytrynowa czy matcha.

SEN jest otwarty przez trzy dni w tygodniu, od czwartku do soboty od godziny 18.00 do ostatniego gościa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz