Partnerzy portalu
Skandal w KFC. Firma upamiętnia w Niemczech "noc kryształową" KFC przeprasza za komunikat o "nocy kryształowej" fot./Shutterstock

Skandal w KFC. Firma upamiętnia w Niemczech "noc kryształową"

Autor: Witold Stech Data: 10 listopada 2022 13:09

Amerykańska sieć KFC przeprasza po tym, jak zachęciła swoich klientów w Niemczech do zamawiania kurczaka z delikatnym sercem w rocznicę nocy kryształowej. Sieć tłumaczy się "błędem w systemie".

KFC w Niemczech a "noc kryształowa"

Szerokim echem odbił się komunikat, jaki wysłała w Niemczech swoim klientom sieć KFC. "Upamiętnienie nocy kryształowej. Podaruj sobie delikatny ser z chrupiącym kurczakiem. Teraz w KFC!" - taką informację dostali użytkownicy aplikacji KFC w Niemczech.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Komunikat KFC w Niemczech w sprawie "nocy kryształowej" /fot.KFC

Komunikat amerykańskiej sieci został następnie skrytykowany m.in. przez izraelskie media, w tym "The Jerusalem Post". "KFC, wstydź się!" - zareagowała Daria Grinfeld, wiceszefowa Ligi Przeciw Zniesławieniom.

KFC przeprasza za komunikat o "nocy kryształowej"

Amerykańska sieć przeprosiła po godzinie od wysyłki i wytłumaczyła wysyłkę w następujący sposób:

"Na aplikację mobilną wysłaliśmy fałszywą i nieodpowiednią wiadomość. Bardzo nam przykro z tego powodu. Natychmiast sprawdzimy nasze wewnętrzne regulacje i procesy, aby więcej tak się nie stało".

KFC w Niemczech przeprasza za komunikat o "nocy kryształowej" /fot.KFC

Czym była "noc kryształowa"?

"Nocą kryształową" określa się masowy pogrom Żydów w Niemczech rządzonych przez Adolfa Hitlera. Dzień ten (wypada w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku) jest obchodzony corocznie w Niemczech, jednak nie jest powodem do radosnego świętowania, stąd też wyrazy krytyki i oburzenia.

Sama nazwa "nocy kryształowej" jest odniesieniem do obrazu zniszczeń sklepów i mieszkań i odłamków szkła i kryształów. Inna teza głosi, że nawiązuje do oczyszczenia narodu postulowanego przez nazistów, czyli "krystalizacji".

Corocznie 9 listopada od 1989 organizowany jest na arenie międzynarodowej Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, wcześniej obchodzony jako Dzień Pamięci o Nocy Kryształowej.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz