×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Skłodowscy: Czas odczarować mrożenie. Przy technologii IQF mięso zachowuje strukturę i soczystość
Burgery mrożone z użyciem technologii IQF zaraz po wyjęciu z zamrażarki są gotowe do tego, by wrzucić je na patelnię lub grilla - podkreślają Skłodowscy. Fot. Skłodowscy

Skłodowscy: Czas odczarować mrożenie. Przy technologii IQF mięso zachowuje strukturę i soczystość

Autor: Katarzyna Gubała Data: 24 listopada 2022 08:00

- Mrożone produkty od lat nie mają w Polsce dobrej prasy, ale to są stereotypy. W przypadku branży HoReCa wykorzystanie naszych burgerów i innych produktów mrożonych znacząco obniża tzw. food cost, zapobiega też marnowaniu żywności - wskazują Skłodowscy, wielopokoleniowa firma, w której wołowina jest pasją.

Horecatrends: Mrożone produkty nie mają w Polsce dobrej opinii. Kojarzymy je z mniej wartościowymi - takimi, które tracą i na zamrażaniu i przy odmrażaniu. Szczególnie dotyczy to mięsa. Skąd taka opinia?

Skłodowscy: Mrożone produkty faktycznie od lat nie mają w Polsce dobrej prasy. Ale to są stereotypy. Utarło się, że najczęściej zamrażamy jedzenie, któremu kończy się data przydatności do spożycia. Branża spożywcza od lat próbuje to odczarować. Metoda, którą my stosujemy - głębokie i natychmiastowe mrożenie IQF - udowadnia, że zamrażanie żywności zaraz po jej wyprodukowaniu to według mnie najlepszy sposób na zachowanie świeżości. Mrożenie metodą tradycyjną i IQF to dwa różne światy.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na czym polega technologia mrożenia IQF?

IQF, czyli Individual Quick Freezing to nic innego jak szokowe zamrażanie żywności w szczycie świeżości (w tym w szczególności mięsa) w ekstremalnie niskich temperaturach. Potrafią one dochodzić do nawet -120 stopni Celsjusza. Ważna jest w tym procesie zarówno temperatura, jak i sam proces wykorzystywany w tunelu mroźniczym, który wpływa na szybkość zamrażania. Przy małej szybkości zamrażania, charakterystycznej dla mrożenia tradycyjnego, powstają stosunkowo duże kryształy lodowe, które przenikają przez strukturę komórek, niszcząc ich ścianki. Zwiększenie szybkości zamrażania - jak w naszej metodzie - sprawia, że kryształki są niewielkie i nie uszkadzają komórek. To właśnie wielkość tych kryształków ma bezpośredni wpływ na wyciek wody przy rozmrażaniu i ilość zachowanych wartości odżywczych.

Burgery mrożone w technologii IQF. Fot. Skłodowscy

Czy produkty mrożone za pomocą IQF wymagają odmrażania?

Nie, takich produktów nie trzeba wcześniej rozmrażać. To jest właśnie jedna z korzyści mrożenia naszych produktów metodą IQF - nie tworzą się duże kryształy lodu. Zaraz po wyjęciu z zamrażarki nasze burgery są gotowe do tego by wrzucić je na patelnię lub grilla i zacząć przygotowanie ulubionej potrawy.

Jakie korzyści ma gastronomia korzystając z produktów mrożonych w tej technologii?

Technologia IQF oferuje cały szereg korzyści. W porównaniu z mięsem chłodzonym, produkt mrożony szokowo zachowuje pełną świeżość tak długo, jak tego potrzebujemy. Nie ma też potrzeby stosowania konserwantów, czy sztucznych dodatków. Technologia IQF pozwala wyeliminować ryzyko rozwoju drobnoustrojów, co gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z naszych produktów.

W przypadku branży HoReCa wykorzystanie naszych burgerów i innych produktów, mrożonych znacząco obniża tzw. food cost, co pozwala efektywnie zarządzać zakupami i ogranicza marnowanie żywności. W przypadku tej metody każdy produkt zamraża się oddzielnie, to zapobiega sklejaniu się poszczególnych burgerów i ułatwia ich porcjowanie.

Burgery mają zawsze tę samą wagę i wielkość, co gwarantuje za każdym razem uzyskanie tego samego, świetnego rezultatu. Fot. Skłodowscy

Kucharz wyjmuje tylko taką porcję, jakiej potrzebuje; burgery mają zawsze tę samą wagę i wielkość, co gwarantuje za każdym razem uzyskanie tego samego, świetnego rezultatu. Mięso mrożone metodą IQF po przygotowaniu zachowuje swoją soczystość, strukturę i smak. 

Czy burgery mrożone za pomocą technologii IQF to również produkt dla zwykłych konsumentów? Jakiej obróbki w warunkach domowych wymagają?

Nasze burgery mrożone za pomocą technologii IQF to produkt, który dobrze sprawdzi się i w gastronomii, i w domowych kuchniach. Tak jak w przypadku obróbki w lokalach HoReCa, wystarczy wyjąć je z zamrażarki, rozpakować, wrzucić na patelnię lub grilla i po przygotowaniu cieszyć się pysznym, pełnowartościowym posiłkiem. Voilà!

Burger Façon Bouchère z sosem BBQ.

Czytaj też Façon Bouchère to burger ''w stylu rzeźnika''. Co go wyróżnia?

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz