×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Starą Rzeźnię w Poznaniu czeka rewitalizacja. Nowe lokale gastronomiczne
Starą Rzeźnię w Poznaniu czeka rewitalizacja. Nowe lokale gastronomiczne; fot. mat. prasowe Vastint

Starą Rzeźnię w Poznaniu czeka rewitalizacja. Nowe lokale gastronomiczne

Autor: PAP Data: 14 września 2022 17:01

Lokale usługowe, handlowe i gastronomiczne mają się znaleźć w odrestaurowanych, zabytkowych zabudowaniach dawnych zakładów mięsnych w Poznaniu. We wtorek przedstawiona została koncepcja rewitalizacji Starej Rzeźni.

Stara Rzeźnia w Poznaniu: Historia

Historia poznańskiej rzeźni na Garbarach sięga początku XX wieku. W najbliższych latach poprzemysłowy teren o powierzchni około 5,5 ha ma być przekształcony w spójny urbanistycznie fragment centrum miasta. Odrestaurowane budynki przemysłowe mają kontrastować z nowoczesną architekturą; na terenie Starej Rzeźni powstanie ponad 500 mieszkań, staną też dwa budynki biurowe.

Firma, która odpowiada za rewitalizację Starej Rzeźni, przedstawiła we wtorek jej założenia. Zabytkowe zabudowania dawnych zakładów mięsnych mają być odrestaurowane i wypełnione lokalami usługowymi, handlowymi, gastronomicznymi, a także powierzchnią kulturalno-wystawienniczą.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wokół placów, skwerów i alejek powstałych w miejsce wyburzonych obiektów z czasów PRL firma wybuduje budynki mieszkalne i biurowce. Powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie nieco ponad 80 tys. m kw.

Sercem założenia jest centralny plac otoczony pierwotną zabudową historyczną zaprojektowaną przez Feliksa Moritza. Odrestaurowane mają być w całości zachowane zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna.

Ceglane elewacje odzyskają dawną świetność i pierwotny wygląd. Wnętrza będą odpowiednio dostosowane do nowych funkcji, również pod względem konstrukcyjnym. Plac przed wejściem głównym od strony ul. Garbary stanie się przestrzenią publiczną.

W zachodniej i południowej części Starej Rzeźni powstanie szereg budynków mieszkalnych. Na parterach znajdą się lokale usługowe. Do sprzedaży trafi 550 mieszkań o powierzchni od 30 do 200 m kw.

W północnej oraz północno-wschodniej części kompleksu staną dwa budynki biurowe o sześciu kondygnacjach nadziemnych oraz jednej podziemnej, przeznaczonej na garaż dla najemców. Na parterach budynków zostaną urządzone kawiarnie i punkty usługowe.

20 proc. całkowitej powierzchni kompleksu ma być przeznaczone na zieleń. Projekt będzie ubiegał się o certyfikaty środowiskowe LEED Neighborhood Development oraz WELL Community.

"Zdajemy sobie sprawę, że ta okolica ma olbrzymie znaczenie dla Poznania. Tym bardziej zależało nam na wyeksponowaniu cennej architektury przemysłowej i zbudowaniu harmonijnego sąsiedztwa z zabytkowym otoczeniem: Starym Miastem, Wzgórzem św. Wojciecha ze Skałką i Cmentarzem Zasłużonych Wielkopolan, jak również z mającym powstać w tej okolicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego i rekreacyjnymi terenami Cytadeli" - powiedział dyrektor zarządzający Vastint Poland Roger Andersson.

Jak podano, zaprezentowana koncepcja to efekt pracy zespołów architektów pod kierunkiem Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK, a także rezultat współpracy z władzami miasta, architektem miejskim, miejskim konserwatorem zabytków oraz miejską pracownią urbanistyczną.

Plan rewitalizacji Starej Rzeźni jest przedmiotem konsultacji społecznych zorganizowanych przez władze Poznania w ramach procedury uchwalania planu miejscowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz