×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta. W kultowym parku rozrywki
Pierwsza w Polsce strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet została otwarta /fot. materiały prasowe

Strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta. W kultowym parku rozrywki

Autor: Magdalena Brzózka Opublikowano: 03 czerwca 2023 09:33

Pierwsza w Polsce strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet została otwarta w Dzień Dziecka w Energylandii. W roślinnym menu Goście znajdą potrawy, skomponowane z wykorzystaniem produktów Garden Gourmet, marki z portfolio Nestlé.

Pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet otwarta. W kultowym parku rozrywki

“The Hall of Collumns made with Garden Gourmet”, czyli pierwsza strefa restauracyjna pod szyldem Garden Gourmet w Polsce, oferuje potrawy wegetariańskie i wegańskie, skomponowane przez Doradców Kulinarnych Nestlé Professional z wykorzystaniem produktów marki. Strefa nieprzypadkowo została otwarta w Energylandii. 

- Energylandię odwiedzają 2 miliony osób rocznie. Zależało nam, aby Goście mieli możliwość korzystania z palety dań wegańskich i wegetariańskich oraz aby kuchnia roślinna była dla nich częścią jakościowo spędzonego czasu. Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ Parki Rozrywki odwiedzają głównie rodzice z dziećmi. Budowanie w tej grupie świadomości korzyści płynących ze zdrowego odżywiania i zrównoważonej produkcji żywności jest znaczącym elementem korporacyjnej odpowiedzialności Nestlé i marki Garden Gourmet – mówi Artur Maciejewski, dyrektor Nestlé Professional.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Garden Gourmet w restauracyjnej strefie w Energylandii

Dieta, zdrowy styl życia, własny dobrostan oraz troska o środowisko i zwierzęta hodowlane to aspekty, które według badań Nestlé Polska są szczególnie istotne dla polskiego konsumenta. Jedną z dróg, która pozwala na ich realizację jest wybór kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.

Roślinne alternatywy dla mięsa to dynamicznie rosnący rynek w Polsce

Produkty pochodzenia roślinnego w znacznie mniejszym stopniu obciążają planetę. Ich produkcja zużywa mniej zasobów naturalnych (np. wody), a już samo ograniczenie spożycia mięsa wiąże się z redukcją emisji gazów cieplarnianych (do 30% na osobę według badań z 2017 roku). Dieta bogata w składniki roślinne jest korzystna dla zdrowia – m.in. przyczynia się do obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. 

Misją Garden Gourmet jest przedstawienie produktów roślinnych i ich wielostronnych zalet. Marka wprowadzona w Polsce w 2020 roku, dziś jest liderem w kategorii alternatyw mięsa na rynku detalicznym. 

- Roślinne alternatywy dla mięsa to dynamicznie rosnący rynek w Polsce. Blisko 1/4 gospodarstw domowych choć raz w 2022 roku zakupiła produkt z tej kategorii. Wartość rynku to 90 mln złotych i rośnie w tempie kilkudziesięciu procent rocznie. Wierzymy, że synergia płynąca z jednoczesnego rozwoju części retailowej i restauracyjnej naszego biznesu pozwoli nam znaleźć stałe miejsce w sercach polskich konsumentów – podkreśla Aleksandra Środa, Kierownik Marki Garden Gourmet w Europie Środkowo-Wschodniej, Nestlé Polska.

W portfolio Garden Gourmet znajdują się produkty wegetariańskie i wegańskie oparte o białko sojowe, białko pszenne, białko z ciecierzycy oraz kompozycje wielu warzyw, przypraw i ziół. W Polsce, w ofercie marki znajdują się m.in.: Wegański Falafel, Wegańskie Fileciki, Klopsiki Warzywne, Fileciki Roślinne, Sensational Burger i Wegański Kotlet Mielony.

Nestlé w Polsce jest firmą w obszarze żywienia z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek.

W 2023 roku firma świętuje 30-lecie swojej obecności w Polsce, gdzie jest pracodawcą dla 5500 osób zatrudnionych w 8 lokalizacjach. Polskim konsumentem daje dostęp do międzynarodowych marek, jak: Gerber, Garden Gourmet, Nescafe, Nespresso, Perrier czy Pellegrino. W ostatnich latach firma znacząco powiększyła swoje portfolio o marki odżywek, witamin i suplementów diety, m.in.: Vital Proteins.

 
 
 
 
 
 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz