Strogonow to mariaż kuchni francuskiej z rosyjską. Mięsne danie od lat goszczące na polskich stołach ma wielu zwolenników. Swój sposób na nie ma również Magda Gessler. Jak je robi?
Biorąc pod uwagę oryginalną nazwę dania, polski zapis strogonow jest błędny, ale mimo tego pojęcie to funkcjonuje w gastronomii od lat. Boeuf Stroganow (a na świecie częściej boeuf Stroganoff), bo tak nazywa się oryginalnie ta potrawa, to mariaż francuskiego bœuf (wołowina) i nazwiska rosyjskiego generała i urzędnika Aleksandra Grigorjewicza Stroganowa.
Z obu tych kuchni czerpie zresztą nie tylko w nazwie. Smażona polędwica z sosem to domena francuska, ale już sos podawany do potrawy a nie osobno jest tradycją rosyjską.
Od swoich początków w Rosji w połowie XIX wieku stał się popularny na całym świecie, ze znacznymi różnicami w stosunku do oryginalnej receptury. Grzyby są powszechne w wielu wariantach. Przygotowanie różni się znacznie nie tylko w zależności od położenia geograficznego, ale także w oparciu o inne czynniki, takie jak wybrany kawałek mięsa i przyprawy.
Najkrócej ujmując, strogonow to najczęściej krojona w wąskie i długie paski wołowina, smażona zwykle z cebulą i pieczarkami, często także z dodatkiem ogórków kiszonych. Wołowina jest smażona w mące, dodaje się także przecier pomidorowy, pieprz i sól.
Mięso na danie można kroić na różne sposoby, a czasem kroi się je w kostkę, kostkę lub paski. Niektóre wersje obejmują także inne warzywa oraz różne przyprawy i marynaty w butelkach (zwłaszcza sos Worcestershire).
To potrawa o prostych składnikach i nieszczególnie skomplikowanym sposobie przygotowania, lubiana i chętnie jedzona w Polsce. Wymieniana jest również często przez kulinarnych ekspertów, w tym restauratorkę Magdę Gessler. Danie znalazło się w menu chociażby restauracji Prosto od Serca w Sokołowie Podlaskim, która przeszła Kuchenne Rewolucje.
Wedle uznania, zazwyczaj spotyka się wersje podania ze świeżym chlebem i ziemniakami z wody, ale jeśli preferujemy makaron lub ryż - danie również może dobrze się komponować.
Składniki:
Krok 1. Najpierw należy opłukać mięso wołowe i pozbyć się z niego tłuszczu, po czym pokroić je w drobną kostkę. Mięso w misce oprószyć mąką i dokładnie wymieszać, po czym obsmażyć na oleju i odstawić w garnku.
Krok 2. Cebulę kroimy w krążki, umyte i obrane pieczarki w plastry, a ogórki w paski. Smażymy warzywa w tłuszczu po smażeniu mięsa.
Krok 3. Dodajemy do garnka warzywa, a wraz z nimi koncentrat pomidory oraz bulion. Doprawiamy całość solą i pieprzem i dusimy na małym ogniu do miękkości.
Krok 4. Dodajemy śmietanę tuż przed podaniem, podobnie paprykę, mieszając całość chwilę na małym ogniu.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.