Partnerzy portalu
Studenci chętniej szukają pracy, chętnie w gastronomii Rynek pracy studentów wita z otwartymi ramionami. Ci chętnie wybierają pracę w gastronomii. Fot. Shutterstock

Studenci chętniej szukają pracy, chętnie w gastronomii

Autor: Oprac. KG Data: 06 października 2022 10:15

Wzrosła ilość studentów odwiedzających firmy rekrutacyjne w poszukiwaniu pracy i choć to jeszcze nie jest szturm... - Rynek pracy studentów wita z otwartymi ramionami - mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy.

Eksperci nie mają wątpliwości, że powodem jest drastyczny wzrost kosztów życia, który powoduje, że utrzymanie się z pieniędzy od rodziców i ewentualnego stypendium nie jest możliwe.

- Rynek pracy studentów wita z otwartymi ramionami. Nie możemy mówić o tym, że przeżywamy szturm studentów, ale osób zgłaszających się do pracy będąc studentami dziennymi jest trzykrotnie więcej niż przed rokiem - mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy z firmy IDEA HR Group.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jakiej pracy szukają studenci? Coraz częściej godzą studia dzienne i pracę

 

- Studenci szukają pracy możliwie elastycznej, takiej która pozwoli im łączyć pracę i studia. Najczęściej decydują się na handel, e-commerce, prace magazynowe czy gastronomię - wskazuje ekspertka.

Godzenie pracy i studiów dziennych dotychczas nie było częstym zjawiskiem. Studenci zaoczni zazwyczaj pracowali etatowo, a studenci dzienni pozwalali sobie na prace dorywcze i weekendowe. Sytuacja zmieniła się diametralnie z powodu kryzysu finansowego. Koszty wynajmu mieszkania czy nawet pokoju to kwoty od 1500 do 2500 złotych. Ogólne koszty życia również wzrosły znacznie - czytamy w komunikacie prasowym. 

Anna Sudolska wskazuje, że studenci nie chcieli się wiązać z żadnym pracodawcom w czasie studiów dziennych. Pracę dotychczas traktowali jako konieczność.

Bez pracy nie ma studiów?

 

Obecna sytuacja jest więc zmianą, choć nie jest zaskoczeniem. Utrzymanie się młodego człowieka w dużym mieście na studiach to ogromne wydatki.

- Studenci szukają pracy, która będzie elastyczna, a jednocześnie pozwoli im na naukę. Preferowane są wolne zawody jak np. bycie kurierem, praca w gastronomii czy coraz częściej praca w halach magazynowych. Studenci mają aspiracje, by praca przynosiła im jak najwięcej pieniędzy - mówi Anna Sudolska.

Według niej zainteresowanie pracą wśród studentów jest obecnie nawet trzykrotnie wyższe.

- Mówią wprost, że bez stałego przychodu nie będą w stanie studiować. Niektórzy deklarują gotowość przejścia w tryb Indywidualnego Toku Studiów albo nawet studiowania zaocznego - mówi Anna Sudolska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz