×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Subway: akcje zmarłego współzałożyciela przekazane fundacji. Czy to wpłynie na sprzedaż sieci?
Fundacja PCLB właścicielem 50 proc. udziałów w sieci Subway; fot. shutterstock.com

Subway: akcje zmarłego współzałożyciela przekazane fundacji. Czy to wpłynie na sprzedaż sieci?

Autor: Paulina Piwowarek Data: 06 lutego 2023 09:35

Peter Buck, współzałożyciel kanapkowego imperium Subway pozostawił 50 proc. udziałów w sieci fundacji filantropijnej założonej przez siebie w 1999 r. Jak donosi Reuters, to może ochronić miliardy dolarów wpływów z potencjalnej sprzedaży firmy przed amerykańskimi organami podatkowymi.

Fundacja Petera Bucka z połową udziałów w sieci Subway

Fundacja Petera i Carmen Lucia Buck (PCLB) ujawniła na przełomie stycznia i lutego, że majątek Petera Bucka, który był współzałożycielem Subway w 1965 roku i zmarł w listopadzie 2021 roku (50 proc. udziałów w Subway), został przekazany fundacji.

Nie jest jasne, dlaczego o darowiźnie poinformowano ponad rok po śmierci Bucka. Jak donosi Reuters, ten gest może uchronić zarówno majątek, jak i fundację przed dużym rachunkiem podatkowym w przypadku sprzedaży Subway.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według Forbesa, synowie Bucka zasiadają również w radzie dyrektorów fundacji. Ponadto członkowie rodziny Buck zasiadają w radzie dyrektorów Subway.

Wiadomość, że fundacja nabyła nazwę Subway, pojawiła się zaledwie kilka tygodni po tym, jak poinformował Wall Street Journal, że sieć bada możliwość sprzedaży. Nie jest jasne czy nowe fakty dotyczące udziałów w sieci mają znacznie w ewentualnym procesie sprzedaży.

Czytaj: Subway na sprzedaż? Sieć może zmienić właściciela

Sprzedaż sieci Subway

Na początku stycznia 2023 r. dziennik "The Wall Street Journal" podał, że sieć Subway może niebawem zmienić właściciela. Wynajęto już doradców, którzy mają sprawdzić możliwość sprzedaży. Cena może wynieść 10 mld dol.

Korporacja Subway nie komentuje plotek o sprzedaży.

- Jako prywatna firma nie komentujemy struktury własności i planów biznesowych. Nadal jesteśmy na etapie rozwoju marki w naszej transformacji, aby pomóc franczyzobiorcom w osiągnięciu sukcesu i rozwoju - podało biuro prasowe sieci w oświadczeniu dla amerykańskich mediów biznesowych.

Subway od 2020 roku przeprowadza restrukturyzację. Jest jedną z największych franczyzowych firm fast food na świecie. Ma ponad 37 tysięcy restauracji w 100 krajach.

Subway – biznes Freda DeLucka i pożyczka Petera Bucka

W 1965 roku fizyk jądrowy Peter Buck pożyczył synowi swojego przyjaciela, Fredowi DeLuce, tysiąc dolarów na otwarcie restauracji z kanapkami. 17-letni wówczas DeLuca miał tym małym biznesem dorobić na studia. Po ok. 10 latach pracy DeLuca wspólnie z Buckiem mieli już 16 sklepów i ruszyli z franczyzą swojego pomysłu. Tak narodziła się kanapkowa potęga.

Fred DeLuca zmarł we wrześniu 2015 r. w wieku 67 lat na białaczkę. Peter Buck zmarł w listopadzie 2021 r. Miał 90 lat.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz