×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Syrena Irena - we wnętrzach tej pierogarni można odpłynąć
Bistro i pierogarnia Syrena Irena znajduje się pod adresem Krakowskie Przedmieście 4 w Warszawie. Fot. Materiały prasowe

Syrena Irena - we wnętrzach tej pierogarni można odpłynąć

Autor: KG/horecatrends Data: 05 maja 2022 08:55 | Aktualizacja: 05 maja 2022 08:58

U zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Oboźnej otworzyła się pierogarnia Syrena Irena. Twórcy lokalu połączyli ręcznie robione pierogi z zadziornym designem.

Projekt realizowały jednocześnie dwa zespoły. Mamastudio odpowiadało za identyfikację wizualną, a biuro architektoniczne Projekt Praga - za projekt wnętrza bistro z menu z pierogami i klasykami polskich przekąsek oraz wódką. 

Budynek, w którym mieści się pierogarnia został wzniesiony na początku lat 50. i pierwotnie lokal służył jako kawiarnia ówczesnego hotelu. Mając to na uwadze, twórcy wybrali na patronkę nowego miejsca symbol Warszawy - syrenę, nadając jej swojsko brzmiące imię: Irena.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mamastudio, wspólnie z młodą zdolną ilustratorką, Olą Sadownik inspirowały się estetykę jazzującej Warszawy lat 60., kiedy ta część miasta była tętniącym centrum nocnego życia. Wszędzie świeciły neony, grała muzyka, a okoliczne bary były pełne muzyki, barwnych postaci i niepowtarzalnej energii - czytamy w komunikacie prasowym. 

- Dlatego znak Syreny ma odręczny wycinankowy charakter. Typografia jest ekspresyjna i celowo lekko nieporadna. Wszystko w tej identyfikacji płynie, jest zmienne, szczere - ma artystyczny sznyt - wskazują projektanci, którzy czerpali z tradycji polskiej szkoły plakatu.

Podwójne życie syreny

Syrena jest zabawna i zadziorna. - Jest po prostu boginią pierogów, a my jesteśmy gośćmi jej świata - mówi Mamastudio. W nocy Syrena przeobraża się w imprezową Irenę. 

Autorzy identyfikacji spójnie spletli swoje działania z architektami z warszawskiego Projektu Praga, biura znanego z działań rewitalizacyjnych, projektów obiektów użyteczności publicznej oraz gastronomicznych.

Pomysł grafików na wykorzystanie obrazu Herberta Jamesa Drapera „Odyseusz i syreny" został zrealizowany przez Projekt Praga jako tapeta pokrywająca dwie reprezentacyjne ściany. Malowane proszkowo lady barowe w odważnych kolorach uzupełniają istniejące sztukaterie i oryginalne łuki z wnętrza lat 50. Żywe odcienie niebieskiego nawiązują do „wodnego charakteru" syreny, a różowe, brzoskwiniowe i koralowe akcenty podkreślają jej zalotny charakter. Czerń i szary beż uspokajają całą przestrzeń.

Menu Syrena Irena to nie tylko pierogi

W menu „Syrena Irena" znajdują się przystawki m.in. tatar wołowy, śledzie w oleju, pseudotatar z pomidorów i boczniaków, żur grzybowy; pierogi m.in. ukraińskie, z mięsem, z białą kiełbasą i majerankiem, kiszonym czosnkiem niedźwiedzim i wędzonym twarogiem; zestawy np. tatar wołowy+śledź w oleju, chleb ze smalcem i litr lemoniady z kiszonych cytryn; desery: wuzetka i krem sułtański. 

Menu z napojami zawiera m.in. zakwas z buraków, kompot, wódka Syrena Irena, wiśniówka, wina domowe i musujące oraz Champagne Jackowiak. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz