Partnerzy portalu
Szwecja: Restauracje będą zamykane o godz. 20.30 Szwecja: Restauracje będą zamykane o godz. 20.30; fot. shutterstock

Szwecja: Restauracje będą zamykane o godz. 20.30

Autor: PAP Data: 24 lutego 2021 18:59

Premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił w środę zaostrzenie restrykcji koronawirusowych. Od 1 marca lokale gastronomiczne będą zamykane o godz. 20.30, a w wielu miejscach zmniejszone zostaną limity osób.

"Tłok nie powinien w ogóle mieć miejsca (...). Sytuacja w Szwecji jest poważna, mamy wysoki poziom rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz jego wersji. Istnieje ryzyko wystąpienia trzeciej fali i dlatego w razie potrzeby możliwy jest lockdown dla części społeczeństwa" - stwierdził Loefven na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Na spotkaniu zapowiedziano także zmniejszenie limitu osób, jakie będą mogły przebywać w sklepach, centrach handlowych oraz na siłowniach. Zaproponowano, aby klienci byli wpuszczani do butików pojedynczo.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kilka regionów, w tym Sztokholm oraz Vasterbotten na północy Szwecji, zaostrzyło rekomendacje o obowiązku noszenia maseczek w środkach transportu publicznego przez cały czas, a nie tylko w godzinach szczytu. W środę po raz pierwszy wymóg zakrywania nosa i ust podczas obrad wprowadził przewodniczący szwedzkiego parlamentu Andreas Norlen.

Jak przypominają komentatorzy, szwedzkie restrykcje w porównaniu z innymi krajami w Europie wciąż są stosunkowo łagodne. Gdy rok temu wybuchła epidemia Covid-19 rząd nie zdecydował się na zamknięcie społeczeństwa, a władze zdrowotne wydały jedynie zalecenia. W związku z drugą falą koronawirusa pod koniec roku wprowadzono pierwsze poważne restrykcje, a na początku stycznia zarekomendowano noszenie maseczek w godzinach szczytu.

Znacznie odważniejszych działań domaga się od rządu opozycyjna liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna. Jej lider Ulf Kristersson wezwał władze do wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa oraz egzekwowania kar za brak maseczek.

W Szwecji liczba zakażeń koronawirusem po Świętach zaczęła spadać, ale od dwóch tygodni ponownie rośnie. W ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła o 5371 do 647 470. Na Covid-19 zmarło kolejnych 80 osób; łączna liczba ofiar śmiertelnych to 12 793.

W Szwecji zaszczepiono dotychczas przeciw Covid-19 co najmniej jedną dawką 437 699 osób, a dwiema - 225 341.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz