×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Szykują się zmiany w ustawie o sanepidzie
fot. unsplash.com

Szykują się zmiany w ustawie o sanepidzie

Autor: PAP Opublikowano: 20 grudnia 2019 11:38

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji zdrowia projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który przewiduje lepszą koordynację i nadzór nad inspekcją. Zadania realizowane przez pracowników w terenie mają być ujednolicone.

Projekt przewiduje, że minister zdrowia - za pośrednictwem Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) - będzie miał większe możliwości decydowania o realizacji zadań przez sanepid. GIS zwiększy swoją rolę koordynacyjno-nadzorczą i będzie też mógł skutecznie i bezpośrednio oddziaływać na jego organy.

Dodatkowo, jak wynika z projektu, Główny Inspektor Sanitarny będzie powoływał i odwoływał państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych (za zgodą wojewody). Z kolei państwowy wojewódzki inspektor sanitarny będzie powoływał i odwoływał państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych (po zasięgnięciu opinii wojewody).

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezentując projekt noweli wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że jej głównym celem jest wzmocnienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wskazał, że zmiany w powoływaniu wojewódzkich i powiatowych inspektorów sanitarnych powinny doprowadzić do ujednolicenia orzecznictwa i sposobu funkcjonowania inspekcji na terenie całego kraju. "To jest niezwykle istotne, ponieważ pewność, jeżeli chodzi o treść przepisów i praktykę ich stosowania, należy do podstawowych oczekiwań, które wobec całego rządu formułują wszystkie organizacje przedsiębiorców" - stwierdził wiceminister.

Dodał, że ministerstwu i rządowi zależy na ułatwieniu kontaktów przedsiębiorców z inspekcją sanitarną.

Tomasz Latos (PiS) zwrócił uwagę, że proponowane zmiany idą w kierunku pionizacji struktury sanepidu. "Nikt samorządom tutaj niczego nie odbiera. Wręcz przeciwnie, uczciwym przedsiębiorcom, mądrym samorządowcom projekt daje pewien dodatkowy oręż w formie niezależnej inspekcji, która będzie mogła w sposób mądry, dobry i skuteczny przeprowadzać kontrole" - powiedział poseł. Podkreślił, że klub PiS poprze projekt i czeka na skierowanie go do komisji zdrowia.

Rajmund Miller (KO) wymienił szereg zastrzeżeń do projektu, m.in. dotyczących powoływania wojewódzkich i sanitarnych inspektorów sanitarnych, które - jego zdaniem - może się odbywać z klucza partyjnego. Przypomniał, że do tej pory byli oni powoływani w drodze konkursu. Podkreślił też, że ustawa została przygotowana niestarannie i nierzetelnie. Zaznaczył, że wbrew temu, co powiedział poseł Latos, pozbawia ona samorządy wpływu na bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. "Jeżeli zapisy tej ustawy nie zostaną zmienione, KO nie poprze tej ustawy" - oświadczył.

Według Marka Rutki (Lewica) "nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do odebrania organom jednostek samorządu terytorialnego prawa do występowania z wnioskami o podjęcie działań w celu zapewnienia należytego stanu bezpieczeństwa sanitarnego lub podjęcia działań zmierzających do usunięcia zagrożenia". W imieniu klubu Lewicy wniósł o skierowanie projektu do prac w komisji i uwzględnienie dwóch poprawek.

Dariusz Klimczak (PSL-Kukiz15) wyraził obawę, że projekt, zwłaszcza zapisy dotyczące powoływania inspektorów, może służyć tylko zmianom personalnym. W imieniu klubu zaproponował poprawkę mówiącą, że "państwowego powiatowego inspektora sanitarnego powołuje i odwołuje państwowy wojewódzki inspektor sanitarny za zgodą starosty".

Grzegorz Braun (Konfederacja) zapowiedział, że jego klub nie poprze projektu. "Projektów totalniackich nie popieramy. Dostrzegamy w tym projekcie dążenie do utworzenia, ni mniej ni więcej, policji sanitarnej" - stwierdził.

Zgodnie z projektem, GIS będzie sprawował nadzór w obszarze zdrowia publicznego. Będzie mógł bezzwłoczne i odpowiednio do zagrożenia uruchamiać służby sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju. Takie działania będę podejmowane w przypadku wystąpienia zagrożenia publicznego, w szczególności zagrożenia epidemiologicznego lub zagrożenia jakości zdrowotnej żywności. (PAP)

Autorzy: Karolina Mózgowiec, Klaudia Torchała

kmz/ tor/ par/

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz