Partnerzy portalu
Tadeusz Müller: Skutki kryzysu pojawią się z opóźnieniem czasowym Tadeusz Müller, fot. facebook.com/foodnetworkpolska

Tadeusz Müller: Skutki kryzysu pojawią się z opóźnieniem czasowym

Autor: OW; www.portalspozywczy.pl Data: 04 listopada 2020 15:14

Wiosną i latem zgłaszali się do mnie nowi klienci, żebym pomógł im rozpocząć nową inwestycję, ale teraz nie widać już nowych projektów – mówił Tadeusz Müller, food concept director, właściciel Make Me Food w czasie debaty “#HoReCaTrendsTalks: Gastronomia zmian. Nowe zasady, rozwiązania i trendy” podczas Internetowego Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

– W mojej działalności projekty, które były rozpoczęte w 2019 i 2020 roku nadal się toczą, inwestorzy nie wycofują się z poniesionych kosztów tworząc nowe koncepty gastronomiczne i to się u mnie nie przekłada na mniejszą liczbę zleceń – mówił Tadeusz Müller.

– Ale widzę kryzys bezpośrednio w realizacjach tych projektów. Między innymi rok temu podjęliśmy decyzję, żeby otworzyć punkt gastronomiczny w Warszawie przy Atlas Tower. Jest to budynek, który 20 lat służy miastu. Otworzyliśmy tam lokal w bardzo ciekawej formule. Niestety, to był pierwszy lokal, który po 16 latach swojej pracy zamknąłem, dlatego że ludzie pracujący w tym biurowcu przeszli na pracę zdalną. Także obecny kryzys dotyka mnie również bezpośrednio - każdy projekt, który robię, jest dotknięty tym kryzysem.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Obecnie realizuję państwowy projekt dla sieci paliw i on się toczy, to jest moje źródło utrzymania – dodał.

– W 2019 roku w sierpniu otworzyło się w Warszawie około 20 restauracji, w tym roku otworzyło się około 18 restauracji, więc widać, że jeszcze inwestorzy wierzyli w to, że nie mogą się wycofać i inwestowali w te miejsca – mówił.

– Uważam, że skutki kryzysu pojawią się z pewnym opóźnieniem czasowym. Przykładowo wiosną i latem zgłaszali się do mnie nowi klienci, żeby pomógł im rozpocząć nową inwestycję. – Teraz nie widać nowych projektów, a to jest moja praca, ponieważ doradzam firmom, które chcą otworzyć nowe koncepty gastronomiczne – mówił Tadeusz Müller.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz