×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Tani i dobry obiad to nie mit. Powstaje pierwsze bistro socjalne w Polsce
Obiady w bardzo przystępnej cenie? Będą dostępne w bistro socjalnym, które wkrótce zostanie otwarte w Katowicach/Fot. Shutterstock

Tani i dobry obiad to nie mit. Powstaje pierwsze bistro socjalne w Polsce

Autor: Donata Chruściel Data: 05 września 2023 08:00

Smaczne i niedrogie dania - niespodzianki, klimatyczne wieczorki taneczne i zajęcia gimnastyczne pod okiem doświadczonych trenerów. Wszystkie te przyjemności pod jednym adresem. Niebawem w Katowicach wystartuje bistro socjalne i centrum dla samotnych prowadzone przez Fundację Wolne Miejsce.

Jedyne takie miejsce na świecie      

Mieszkańcy Katowic często odwiedzający centrum miasta zapewne doskonale znają narożną secesyjną kamienicę wnoszącą się przy ulicy Mikołowskiej 44. Ta wiekowa budowla, która powstała na początku ubiegłego stulecia już wkrótce zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie. Późną jesienią powstanie tu pierwsze w Polsce bistro socjalne.

Nie tylko pierwsze w naszym kraju, ale jedyne na całym globie – śmieje się Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, który wpadł na pomysł otwarcia  lokalu. Dzięki wsparciu władz Katowic ten oryginalny projekt właśnie nabiera realnych kształtów.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W kamienicy przy Mikołowskiej 44 w Katowicach już wkrótce powstanie bistro socjalne /Fot. DC

Obiad tańszy o połowę? W bistro socjalnym to możliwe

Wolne Miejsce to katowicka organizacja społeczna, która od ponad 20 lat wspiera osoby niezamożne i samotne. Organizuje kolacje wigilijne, śniadanie wielkanocne i prowadzi na terenie całego kraju sieć sklepów socjalnych „Spichlerz”. W sierpniu Fundacja wynajęła od Katowic parter i pierwsze piętro kamienicy przy ul. Mikołowskiej 44, a w dniu sfinalizowania umowy wiceprezydent Miasta Jerzy Woźniak przekazał Mikołajowi Rykowskiemu klucze do budynku.

Prezes Fundacji Wolne Miejsce otrzymał od władz Katowic klucze do kamienicy, w której powstanie centrum dla samotnych i bistro socjalne/Fot. FWM

Sporych rozmiarów pomieszczenie znajdujące się na parterze zostanie podzielone na dwie części. Mniejsza już wkrótce zamieni się w przytulną kawiarenkę, w której będzie można usiąść w wygodnym fotel i napić się herbaty. Natomiast drugi, bardziej obszerny lokal, będzie mieścił bistro socjalne. To wyjątkowa restauracja, w której każdego dnia będzie można zjeść niedrogi obiad w cenie o połowę niższej od tych obowiązujących na rynku gastronomicznym.

To miejsce jest tworzone głównie z myślą o osobach potrzebujących, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Robienie zakupów czy przygotowywanie codziennych ciepłych posiłków bywa dla nich sporym, ekonomicznym wyzwaniem. Tutaj będą mogli zjeść pyszne danie, którego zakup nie zrujnuje ich skromnego budżetu – wyjaśnia Mikołaj Rykowski.

Warto zapamiętać adres nowego kulinarnego zakątka w Katowicach. Choć zamierzeniem twórców restauracji jest wspieranie ludzi, którzy znaleźli się w finansowych tarapatach,  obiad będzie mógł zakupić każdy gość. Bez okazania zaświadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy uzyskania zgody od pracownika Fundacji.

Zasada zero waste = oryginalny obiad niespodzianka

Fundacja Wolne Miejsce zajmuje się również promocją idei #zerowaste organizując warsztaty, których uczestnicy mogą się dowiedzieć, w jaki sposób robić zakupy oraz odpowiedzialnie zarządzać domową lodówką,  tak by nie marnować żywności. Ta eko zasada będzie także wykorzystywana w trakcie przygotowywania posiłków w restauracji socjalnej.

Będziemy bazować na produktach pochodzących z naszych sklepów socjalnych, także tych z krótkim terminem przydatności do spożycia. To oznacza, że menu w lokalu będzie się codziennie zmieniać. Jeśli przykładowo w naszych marketach będziemy mieć spore zapasy pomidorów, to możemy się spodziewać, że w bistro podamy np. zupę pomidorową. Taka koncepcja ma swoje plusy, zwłaszcza dla lubiących kulinarne niespodzianki. Dopiero jak do nas wpadną, dowiedzą się co danego dnia serwuje kuchnia – wyjaśnia Mikołaj Rykowski.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym udogodnieniu. Klienci restauracji socjalnej będą mogli wykupić miesięczny abonament, który upoważni ich do codziennego stołowania się przy Mikołowskiej 44. Fundacja zadba także o dowóz posiłków do osób, które z przyczyn zdrowotnych nie będą mogły pojawić się w lokalu.

Fundacja Wolne Miejsce prowadzi także sieć sklepów spożywczych, w których można zrobić tanie zakupy/Fot. FWM

Dla ciała i dla ducha. Centrum wsparcia dla samotnych

Ponoć jedzenie w miłym towarzystwie obniża poziom stresu i sprawia, że nasz organizm produkuje więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dlatego w katowickiej kamienicy, oprócz kawiarni i socjalnego bistro, działać będzie również centrum dla seniorów i samotnych mieszkańców miasta.

Chcemy by to miejsce było przyjazne, bezpieczne i po prostu tętniło życiem. Będziemy organizować warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi ludźmi czy konsultacje psychologiczne. Jedno z pomieszczeń przeznaczymy na salę gimnastyczną, w której doświadczeni instruktorzy będą prowadzić zajęcia sportowe, a raz w miesiącu zaprosimy naszych podopiecznych na wieczorek taneczny – dodaje Mikołaj Rykowski.

Centrum dla samotnych i socjalne bistro prowadzone pod skrzydłami Fundacji Wolne Miejsce ma zostać otwarte jeszcze w tym roku:  pod koniec października lub na początku listopada.Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz