×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Targ Pietruszkowy świętuje 10-lecie. Będzie seria kolacji degustacyjnych w krakowskich restauracjach
Od prawej: Alicja Kowalik, prezeska Fundacji Targ Pietruszkowy i wspierający fundację Szymon Gatlik, dziennikarz i przewodnik kulinarny po Krakowie. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Targ Pietruszkowy świętuje 10-lecie. Będzie seria kolacji degustacyjnych w krakowskich restauracjach

Autor: Katarzyna Gubała Data: 21 maja 2023 08:25

Targ Pietruszkowy powstał na krakowskim Podgórzu w 2013 r. Główne obchody 10-lecia Targu odbędą się 1 lipca br., ale zaplanowano też inne wydarzenia, które trwać będą cały sezon targowy. Wśród nich “Z Pietruszką przy stole” - cykl kolacji degustacyjnych w krakowskich restauracjach.

Targ Pietruszkowy - prowadzony przez fundację o tej samej nazwie - wystartował w 2013 roku. Pierwsze w historii targowe spotkanie miało miejsce 29 czerwca 2013 roku na Rynku Podgórskim, a wzięło w nim udział 10 wystawców. 

Obecnie Targ Pietruszkowy odbywa się w wynajmowanej przez fundację części budynku KS Korona oraz na sąsiednim Placu Niepodległości. Skupia rolników i producentów z małych rodzinnych gospodarstw i firm, wytwarzających żywność w sposób naturalny i organiczny, zrównoważony i przyjazny naturze, bez stosowania sztucznych nawozów, czy środków ochrony roślin.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Targ Pietruszkowy na krakowskim Podgórzu.

Powstające nie dalej niż 150 km od Krakowa

W sumie na Targu Pietruszkowym pojawia się 70 wystawców, część z nich regularnie, część sezonowo.

''W naszym działaniu kierujemy się trzema najważniejszymi zasadami: LOKALNIE (produkty, z pojedynczymi wyjątkami, pochodzą od producentów ulokowanych nie dalej, niż 150 km od Krakowa, NATURALNIE i BEZPOŚREDNIO. To ostatnie oznacza, że na Targu Pietruszkowym nie spotkacie handlowców i hurtowników, a jedynie bezpośrednich producentów żywności, działających zgodnie z zasadą "farm-to-table". W każdą sobotę targ odwiedza około 3 tys. klientów, którzy robią zakupy u około 40-50 wystawców'' - czytamy w komunikacie prasowym. 

Targ Pietruszkowy jest jednym Targów Ziemi. Ten honorowy tytuł międzynarodowy ruch Slow Food International nadal zaledwie 89 targom na całym świecie. Krakowska “Pietruszka” otrzymała ten tytuł w lutym 2018 roku i do tej pory jest jedynym w Polsce Targiem Ziemi Slow Foodu.

Targ Pietruszkowy jest Targiem Ziemi Slow Food. Fot. Karma w Kadrze

10-lecie Targu Pietruszkowego - główne obchody 1 lipca, ale będą i inne atrakcje

W sobotę 1 lipca na odwiedzających Targ Pietruszkowy na Podgórzu czekać będą atrakcje, konkursy i warsztaty, będzie też urodzinowy tort. Ale że okrągłe urodziny warto świętować dłużej - Fundacja Targ Pietruszkowy przygotowała atrakcje na cały targowy sezon.

Od czerwca do października niemal w każdą sobotę wystawcy Targu Pietruszkowego będą prowadzili warsztaty związane z ich produktami. Ponownie odbędą się też najciekawsze projekty z ostatnich lat targu:

  • Slow Chef Festival - w 4 wybrane soboty od lipca do października na Targ Pietruszkowy zaproszeni zostaną krakowscy szefowe i szefowie kuchni, którzy na żywo przygotują dania wyłącznie z produktów od targowych wystawców. Będzie je można zdegustować!
  • Podróże z Pietruszką - realizowane w 2020 i 2021 roku wycieczki do producentów obecnych na Targu Pietruszkowym okazały się strzałem w dziesiątkę: możliwość zobaczenia gospodarstw, upraw, porozmawianie z gospodarzami i spróbowanie na miejscu ich produktów zbudowało jeszcze silniejszą więź pomiędzy wystawcami Targu Pietruszkowego a ich klientami. W tym sezonie - od lipca do września - zorganizowane zostaną 4 takie wycieczki.

“Z Pietruszką przy stole” to cykl kolacji degustacyjnych w krakowskich restauracjach

Jesień Targ Pietruszkowy przeznaczy nowy projekt. “Z Pietruszką przy stole” będzie serią kolacji degustacyjnych w krakowskich restauracjach. Szefowie kuchni, którzy już teraz zamawiają produkty od wystawców Targu przygotują specjalne “pietruszkowe” menu, którego będzie można spróbować podczas wyjątkowego wieczoru. Kolacje zaplanowane są na październik i listopad 2023 r.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz