Tomasz Jakubiak: Nie otworzę nigdy restauracji w Polsce (wywiad) Tomasz Jakubiak w rozmowie z Jakubem Szymankiem z horecatrends.pl opowiedział m.in. o sytuacji w gastronomii po lockdownach / fot. facebook.com

Tomasz Jakubiak: Nie otworzę nigdy restauracji w Polsce (wywiad)

Autor: Jakub Szymanek Data: 07 lipca 2021 16:22

Nie widzę potrzeby oddawania państwu kolejnych, ciężko zarobionych przez restaurację pieniędzy, gdzie później finalnie rząd pokazuje gastronomii figę z makiem, gdy ta jest w potrzebie – powiedział w rozmowie z horecatrends.pl Tomasz Jakubiak.

Jakub Szymanek, horecatrends.pl: Tomku jeździsz po całej Polsce, odwiedzasz mnóstwo różnych miejsc, restauracji. Jak oceniasz gastronomię po lockdownie?

Tomasz Jakubiak, kucharz: Myślę, że nastąpił przewrót w gastronomii, bo wszystkie usługi mocno ucierpiały przez pandemię. Moim zdaniem przetrwa teraz ten, kto jest najlepszy w tym biznesie lub ten, kto ma gruby portfel. Gastronomia przez lockdowny wywróciła nam się do góry nogami. Wszelkie cateringi do domu, dostawy jedzenia spowodowały, że ludzie zaczęli zamawiać więcej do domu niż wychodzić do restauracji. Mimo że mamy gastronomię otwartą od ponad miesiąca, to nadal jest mało ludzi w lokalach w porównaniu do tego, co było przed pandemią. I szybko to nie wróci do formy. Do tego dochodzą braki rąk do pracy w gastronomii. Brakuje ludzi wyspecjalizowanych wśród kucharzy, a przez to spada jakość usług.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast plusem pandemii jest to, że powstały miejsca, które zaczęli prowadzić sami szefowie kuchni. Mamy coraz więcej miejsc prowadzonych przez ludzi, którzy znają się na gotowaniu i jest to ich pasja. Poza tym zaczęła się u nas robić moda na to, co funkcjonuje już za granicą, czyli powstaje coraz więcej takich małych knajpek, gdzie jest niski czynsz, trzy osoby pracujące, krótka karta menu, która jest ciągle zmieniana. A swego czasu była moda w Warszawie i w dużych miastach w Polsce na wielkie restauracje, gdzie później okazało się, że skompletowanie zespołu jest problematyczne. Pandemia wszystkich wiele nauczyła, większości wiele zabrała. Była chora sytuacja stworzona przez rządzących, którzy zatopili gastronomię, gdzie po 10. latach w końcu gastronomia zaczęła być modna w kraju i przyciągała ludzi. A teraz ciągle pozostaje pusta. Mieszkam w Trójmieście i tam poza weekendem jest pusto na rynku w Gdańsku, nie ma rezerwacji w lokalach, wciąż ludzie boją się jeszcze wychodzić do restauracji.

Swego czasu prowadziłeś własną restaurację, którą zamknąłeś. Czy myślisz o ponownym otwarciu swojego lokalu?

Nie, a na pewno nie w tym kraju. Nie otworzę w Polsce żadnego biznesu gastronomicznego.

Dlaczego nie?

Widzę, co dzieje się w Polsce i to, jak została potraktowana gastronomia przez rząd. Nie widzę potrzeby oddawania państwu kolejnych ciężko zarobionych przez restaurację pieniędzy, gdzie później finalnie rząd pokazuje gastronomii figę z makiem, gdy ta jest w potrzebie. Oczywiście były dosyć spore dotacje, o których rząd tak pięknie opowiadał, ale te dotacje przyniosły teraz kontrole i znam mnóstwo ludzi, którzy teraz tracą, bo brakuje gdzieś jednej cyfry po przecinku. Nagle wychodzi dużo rzeczy, o czym wcześniej nie mówiono i teraz te pieniądze trzeba oddawać.

Moim zdaniem najgorszy okres dla gastronomii nadszedł właśnie teraz ze względu na brak ludzi, brak pieniędzy w obrocie. Popadało mnóstwo hurtowni, bo padając knajpa czy gastronomia, ciągną za sobą dostawców, promotorów, gazety, internet. To jest cały ciąg zdarzeń, który nie jest do odbudowania tak szybko. Oczywiście staram się pomagać, jak mogę. Jeżdżę po kraju, podpowiadam, natomiast absolutnie nie planuję otworzyć własnego lokalu w Polsce.

Mówiąc o gastronomii w Polsce, chciałbym zwrócić uwagę na różne kuchnie, które napływają do nas z całego świata. Jak na tle tych wszystkich światowych potraw wypada polska kuchnia?

Polska kuchnia maksymalnie odżyła. Szczególnie kuchnia mocno lokalna, która staje się coraz bardziej modna, czyli wynajdywanie dań z produktów mocno zakopanych, do których nawet mi nie udało się dokopać przez wiele lat. Kiedyś kuchnia polska kojarzyła się jako ciężka, siermiężna, a dzisiaj ta kuchnia zaczyna wyglądać coraz lepiej, ponieważ mamy coraz więcej młodych kucharzy, pasjonatów, którzy widzą w tym coś ciekawego, potrafią wyciągnąć z niej najlepsze smaki i zdekonstruować dania, i podawać w innym wydaniu, na nowo, jak robi to np. Michał Kuter czy Adam Chrząstowski. Jest mnóstwo tych restauracji, które robią super robotę z polską kuchnią. I myślę, że jest to duża przyszłość gastronomii w Polsce.

Powiedzieliśmy o kuchni polskiej, która jest bardzo mięsna. Tymczasem na rynku pojawia się coraz więcej różnych zamienników mięsa. Jak oceniasz ten trend?

Wszystko jest zdrowo – rozsądkowe i trzeba to przemyśleć. Ja nie każę wszystkim jeść mięsa 24 godziny na dobę, a wręcz przeciwnie, mówię, że warzywa i owoce przede wszystkim, a mięso ma być dopełniaczem tego. Osobiście jem bardzo dużo owoców i warzyw, i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Zastanawiam się, bez czego dłużej wytrzymałbym? Owszem, kocham mięso, ale bardziej cierpiałbym, gdyby zabrakło mi warzyw, a nie mięsa. Staram się selekcjonować mięso, które jem.

Natomiast zrobiła się duża moda na zamienniki. Myślę, że to fajny trend. W Polsce mamy tak, że muszą pojawiać się mody, żeby w końcu to się na tyle wymieszało, żebyśmy dogonili świat. Te mody zmieniają się u nas bardzo szybko i jedna przechodzi w drugą. Mamy modę na wegetarianizm i weganizm. Bardzo dobrze, że to jest, bo jest to kolejny trend, który uczy większej świadomości konsumentów, że można jeść coś więcej poza schabowym. Poza tym rozszerza nam to wege kuchnię. Osobiście chętnie odwiedzam wege lokale, bardzo je chwalę i im kibicuję, bo uważam, że dużo większym wyczynem jest przygotowanie czegoś wegańskiego i wegetariańskiego niż na bazie mięsa, bo jednak mięso to jest ten smak sam w sobie. Podsumowując, jestem za wszystkim, co się rozwija i sprawia, że ludzie będą wychodzić do restauracji bez względu na rodzaj kuchni.

Dziękuję za rozmowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Mmm

    A co to znowu za \"autorytet\" !?
    Zwykła kucharzyna !