×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Tomek Czechowski: Chcę, żeby restauracja była doświadczeniem. To mają być dwie najlepsze godziny, które spędziłeś od dawna
Tomasz Czechowski, restaurator i współwłaściciel Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Fot. Karol Stańczak/@Forsolutions.pl

Tomek Czechowski: Chcę, żeby restauracja była doświadczeniem. To mają być dwie najlepsze godziny, które spędziłeś od dawna

Autor: Katarzyna Gubała Data: 28 grudnia 2022 08:25

- Jak w alkoholu chcę zmienić świat na świat degustacyjny, świat doświadczania - tak chcę, żeby restauracja była doświadczeniem. Że jak wychodzisz z domu z dziewczyną, z kumplem czy partnerem biznesowym do restauracji i spędzasz tam dwie godziny, to mają być to kulinarnie dwie najlepsze godziny, które spędziłeś od dawna - mówi Tomek Czechowski, współwłaściciel Manufaktury Piwa Wódki i Wina oraz Młoda Polska bistro & pianino we Wrocławiu.

Tomek Czechowski, który jest współwłaściciel i wiceprezesem Manufaktury Piwa Wódki i Wina, wspólnikiem Janusza Palikota i Kuby Wojewódzkiego oraz restauratoren przyznał, że w jego przypadku gastronomia jest historią o pasji.

- Mam oczywiście biznesy, które są bardziej intratne, które są o wiele większe, ale pamiętam, że kiedy zacząłem się interesować smakowaniem, kuchnią, interesowały mnie restauracje, historie szefów kuchni, restauratorów - powiedziałem sobie, że jak osiągnę już jakiś status w biznesie, to chciałbym mieć restaurację, bo wierzę że we Wrocławiu brakuje takiego miejsca, jakie chciałbym stworzyć - miejsca do biesiadowania, do smakowania polskiej kuchni, ale w bardziej nowoczesnym wydaniu, miejsca, gdzie po prostu ludzie spędzają swoje dobre chwile, miejsca, które jest dla wszystkich - mówił przedsiębiorca i restaurator w programie ‘’Expert w Bentleyu’’ na YouTube.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przyznał, że marzył o tym, że będzie wchodził do swojej restauracji, gdzie będzie sala pełna gości i będzie grało pianino. To spełniło się w Młodej Polsce bistro & pianino we Wrocławiu.

- Takie miałem marzenie i je pełniłem. Dla mnie gastronomia, restauracja są moim hobby, moją miłością. Tam też poznałem swoją największą miłość - moją narzeczoną Beatkę (Beatę Śniechowską – przyp. red.), która jest szefem kuchni, jest właścicielką tego miejsca - powiedział Czechowski.

Czytaj też Beata Śniechowska i Tomasz Czechowski to nowa generacja restauratorów

Wyjście do restauracji to powinny być ''kulinarnie dwie najlepsze godziny, które spędziłeś od dawna''

Wskazał jednocześnie, że gastronomia to jeden z trudniejszych biznesów, bo jest się ciągle poddawanym ocenie gości, a wszystkie sprawy zewnętrzne mają odzwierciedlenie w tym, jak i co podajesz. Jako przykład podał szalejącą inflację i rosnące ceny produktów.

- My jako restauratorzy musimy naprawdę balansować, żeby utrzymać cenę, która nie zabije gościa. To jest biznes trudny, ale dający mi osobiście najwięcej satysfakcji. Chciałem zawsze to robić - mówił.

I podkreślił: - Jak w alkoholu chcę zmienić świat na świat degustacyjny, świat doświadczania, tak chcę, żeby restauracja była doświadczeniem. Że jak wychodzisz z domu z narzeczoną, z dziewczyną, z kumplem czy partnerem biznesowym do restauracji i spędzasz tam dwie godziny, to mają być to kulinarnie dwie najlepsze godziny, które spędziłeś od dawna. Jadłeś dobrze, obsłużono cię świetnie, grała dobra muzyka, był dobry alkohol, a jak nie pijesz alkoholu - miałeś super paring bezalkoholowy - wymieniał Tomasz Czechowski.

''Traktuję gastronomię jako pewną misję i szczęście''

Uważa, że przez jedzenie, picie, doświadczanie zmieniamy się jako ludzie, dlatego ‘’nie stawiamy na bylejakość, ale na jakość’’.

- Gastronomia jest dla mnie miłością i tam pracuję, ale też bardzo odpoczywam, w tym sensie dbamy o każdy detal, o każdy szczegół. Uważam, że karmienie ludzi i zapraszanie ich trochę jak do domu, bo do swojej restauracji i pokazywanie im swojej wizji jedzenia i smaku jest wspaniałym przeżyciem. Bardzo to lubię, to jest dla mnie taki - o dziwo - najbliższy mojemu sercu w biznes, bo nie traktuję tego jak biznes tylko jako pewną misję i szczęście - podsumował współwłaściciel holdingu Manufaktury Piwa Wódki i Wina oraz Młoda Polska bistro & pianino we Wrocławiu.

*** Wypowiedzi pochodzą z programu ‘’Expert w Bentleyu’’ na YouTube odcinek ''Jak stworzyć duży biznes na tym, co się kocha? Tomasz Czechowski''. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz