Partnerzy portalu
Tragiczny rok zamknięcia gastronomii Rok zamknięcia gastronomii; fot. shutterstock

Tragiczny rok zamknięcia gastronomii

Autor: Anna Wrona/horecatrends.pl Data: 04 marca 2021 20:49

To już prawie rok, od kiedy branża restauracyjna z powodu pandemii koronawirusa została zamknięta dla gości. Dla większość restauracji i dostawców HoReCa był to czas wielu trudnych doświadczeń.

Choć trudno w to uwierzyć, za chwilę minie rok od zamknięcia lokali gastronomicznych dla gości. 

Pierwszy lockdown

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

13 marca 2020 decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zawieszono działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Dozwolone zostały tylko dostawy i branie jedzenia na wynos.

Już po tygodniu zamknięcia lokali restauratorzy wskazywali, że skutki zamknięcia dla branży mogą być katastrofalne.

– Myślę, wręcz jestem tego pewien, że branża gastronomiczna przeżywa chyba największy kryzys w swojej historii. Nie wiem czy może być coś gorszego, chyba tylko okres wojny. Estymuje, że bardzo dużo biznesów gastronomicznych zakończy swoją działalność, te które przeżyją będą odczuwały długotrwałe problemy finansowe. Przewiduje wzrost bezrobocia w całej branży HoReCa. Módlmy się, aby okres ten potrwał jak najkrócej –  mówił wówczas Łukasz Smoliński, CEO i właściciel Deseo Polska Sp. z o.o.

–  W pierwszych dniach kwarantanny większość miejsc gastro zanotowały spadek w obrotach o ok. 60%. Do tego brak personelu, z którym bez wirusa jest problem. Takie dane mówią same za siebie. To pogrąży małych i dużych. To największy test na przetrwanie w gastronomii jaki miałam okazje zobaczyć za mojego życia – stwierdziła Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i propagatorka nurtu zero waste.

W początkowym okresie wszyscy wierzyli jednak, że etap zamknięcia to jedynie przejściowa trudność. Poluzowanie restrykcji przyszło po dwóch miesiącach. Wydawało się, że branża najgorsze ma już za sobą.

Krótkie odmrożenie

18 maja 2020, po 9 tygodniach, sektor gastronomiczny w końcu wznowił działalność. Bary, kawiarnie i restauracje zostały otwarte przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny (Zob. Restauracje, bary i kawiarnie znowu otwarte!)

Pomimo licznych wytycznych, które trzeba było wprowadzić w bardzo krótkim czasie, restauratorzy podołali i ruszyli ze sprzedażą w lokalach.

– Restauracje są gotowe na otwarcie, dlatego że cały czas pracują w dość dużym reżimie sanitarnym, kontrolowanym przez sanepid i audyt wewnętrzny. Dodatkowe wymagania ze względu na stan epidemii nie będą trudne do spełnienia, tylko będą po prostu bardziej kosztowne – powiedział Sylwester Cacek, prezes zarządu Sfinks Polska, przewodniczący Związku Pracodawców HoReCa.

Gastronomia po 18 maja znacznie różniła od tej, którą znaliśmy sprzed 13 marca 2020 roku. Dezynfekcja, maseczki, odległości między stolikami, limity gości. Branża zachowywała standardy, a goście znów mogli cieszyć się spędzaniem czasu w ulubionych lokalach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

 • Normalny

  Takimi właśnie jak Sonnie sterują dzisiejsi komuniści. Dali Im możliwość kupienia za małe pieniądze wielkich, ponad 40 calowych telewizorów i wciskają im głupoty o nowopowstałech wirusach (bo do zeszłego roku przecież nikt nie miał zapalenia płuc, nie było żadnych gryp..., teraz jest tylko jedna choroba) Nauczyli ich opychać się hamburgerami i siedzieć przed pięknym, wiszącym na ścianie telewizorem.
  Ludzie, opanujcie się, przestańcie wierzyć w głupoty, które się zaprzeczają nawzajem.
  Chodzicie w szmatkach na twarzy po ulicy gdzie nikogo nie ma w promieniu kilkudziesięciu metrów, choć ta \"choroba\" zakaża drogą kropelkową, szczepicie się i pomimo tego iż już nie będziecie zarażać nadal nosicie maski, jecie na koszach na śmieci przed zatłoczonymi galeriami, ale przy stoliku po umyciu rąk nie usiądziecie.
  To wszystko to jakaś żenada. Czy nie widzicie że ktoś ma w tym interes ażeby położyć gospodarkę? Wmawiają Wam co chcą, a Wy we wszystko wierzycie, jak Sonnie w tarczę.
  Pewnie nigdy Sonnie nie był w prawdziwej restauracji gdzie je (jadło) się sztućcami, nie miał nigdy swojej działalności, a telewizor ma minimum 50cali.
  Kiedyś dobrze ktoś powiedział; LUDZIE, MYŚLCIE, TO NIE BOLI
 • Gość

  Sonnie to prawdziwy Polak nie życz drugiemu co tobie nie miłe.
 • Sonnie

  Ostatnie 10 lat zarabiali kokosy ale nie potrafili racjonalnie zarządzać pieniędzmi. Dostają pieniądze z tarczy i nadal jęczą jak im źle a pracownicy na czarno lub umowa zlecenie. Nie jest mi szkoda tych biznesmenów niech zamykają się.