Partnerzy portalu
Trzy dni oddechu dla branży spożywczej i gastronomii. Trwają targi POLAGRA 2022 Targi POLAGRA 2022 trwają do 26 do 28 września w Poznaniu. / fot. materiały prasowe

Trzy dni oddechu dla branży spożywczej i gastronomii. Trwają targi POLAGRA 2022

Autor: oprac. JS Data: 22 września 2022 13:59

To nie był łatwy rok dla branży spożywczej, gastronomii i ich klientów. Właśnie dlatego targi POLAGRA oferują trzy dni na zatrzymanie się, nabranie oddechu, poznanie nowatorskich rozwiązań i technologii oraz zdobycie wiedzy niezbędnej firmom działającym w tych sektorach gospodarki. Od 26 do 28 września całości dopełnią konferencje, konkursy, szkolenia i pokazy otwarte dla zwiedzających.

Straty spowodowane pandemią, kryzys wywołany agresją na Ukrainę i rekordowo wysoka inflacja – skutki tych czynników odczuwają konsumenci, klienci gastronomi, a z nimi firmy branży spożywczej i sektora HoReCa. W trudnych i – jeszcze bardziej niż przed rokiem – niepewnych czasach szukają więc optymalnych rozwiązań i wiedzy ekspertów, które pomogą im wyjść kryzysu obronną ręką.

Eksperci na dwóch scenach

Merytoryczne debaty, szkolenia i prelekcje w tym roku będą odbywały się na dwóch pełnoprawnych scenach (Scena Trendów i Scena Ekspertów). „Branża spożywcza. Strategie na trudne i niepewne czasy” – tytuł jednej z debat mówi wiele o programie wydarzeń tegorocznej POLAGRY.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przez trzy dni zaproszeni eksperci i goście poruszą kluczowe tematy dla działalności sektora spożywczego i HoReCa. Zaproponują plany na kryzysowy czas, strategie zakupu energii elektrycznej, ale rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami – elementów, który trzeba uwzględniać w planach rozwoju firm.

Na scenie spotkają się przedstawiciele branży mięsnej (konferencja „Fuel for Life”) oraz sektora odpowiedzialnego za eksport polskiej żywności (kongres Polagra Export Meeting). Do tego dojadą szkolenia związane m.in. oznakowaniem opakowań, systemem kaucyjnym i transformacją cyfrową.

PEŁNY PROGRAM WYDARZEŃ  

Szlak kucharzy, piekarzy, restauratorów…

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią na POLAGRĘ powraca finał Kulinarnego Pucharu Polski, konkursu kulinarnego, do którego nominację można zdobyć tylko dzięki zwycięstwu w jednym z kilku prestiżowych konkursów organizowanych w całym kraju. Finaliści Kulinarnego Pucharu Polski to – bez cienia przesady – najlepsi kucharze w naszym kraju. Ich rywalizacja potrwa od 26 i 27 września.

Trzy dni potrwają z kolei warsztaty dla szefów kuchni (poprowadzą je Ernest Jagodziński, Rafał Koziorzemski i Tomasz Purol). Ostatni dzień zaplanowano na krótki pokaz kulinarny w wykonaniu Wojciecha Harapkiewicza i aktorki Joanny Brodzik – współprowadzącej finał Kulinarnego Pucharu Polski.

Właściciele restauracji, lokali gastronomicznych, lodziarni, cukierni i pracownicy HoReCa spotkają się na scenie także podczas wręczenia nagród w ogólnopolskim plebiscycie „Mistrzowie Smaku”.

Kolejny raz publiczność będzie kibicować najlepszym w Polsce piekarzom i piekarkom – zawodowcom i amatorom – uczestnikom konkursu Master Baker, a tajniki piekarskiego rzemiosła poznać podczas Forum Piekarskiego Zdrowe Pieczywo.

 

Rozpoznawalne marki, nowoczesne technologie

Tegoroczna POLAGRA to dwa pawilony, ponad 140 wystawców w trzech strefach (Food, Foodtech i Horeca), prezentujących setki rozwiązań technologicznych, maszyn i produktów. Wśród nich są – jak zwykle – marki wykazujące się innowacyjnością i rozpoznawalne przez konsumentów, nagradzane przez ekspertów i wyróżniane Złotym Medalem Grupy MTP.

POLAGRA, której historia sięga lat 80., wciąż się zmienia i ewoluuje. Tegoroczna edycja postara się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwania branży spożywczej, promując przy tym innowacje i nie zapominając o kilkudziesięcioletniej tradycji tego flagowego wydarzenia Grupy MTP.

Warto dodać, że tym samymi miejscu i czasie na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywają się targi branży opakowaniowej TAROPAK. Ostatni dzień potrwają też Smaki Regionów – wyjątkowe wydarzenie dla osób, które odżywiają się zdrowo i cenią produkty od lokalnych dostawców.

Targi POLAGRA

Kiedy: 26–28 września 2022

Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilony 5, 5A (wejście Holem Wschodnim od Mostu Dworcowego oraz Wejściem Północnym od strony ul. Bukowskiej).

Godziny otwarcia: poniedziałek-środa 10:00–17:00

Bilety: www.ToBilet.pl

bilet na POLAGRĘ upoważnia do wejścia na targi TAROPAK oraz Smaki Regionów.

Więcej informacji: polagra.pl i kulinarnypuchar.pl

Portalspozywczy.pl i HorecaTrends.pl sprawują patronat medialny nad targami POLAGRA 2022.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz