Partnerzy portalu
Tychy: samorząd wesprze restauratorów Samorząd Tychów zadeklarował chęć pomocy restauratorom/ fot. shutterstock

Tychy: samorząd wesprze restauratorów

Autor: PAP Data: 30 kwietnia 2021 12:58

Tychy chcą wesprzeć restauratorom, umożliwiając im powiększenie ogródków restauracyjnych.

  • Na 15 maja planowane jest otwarcie ogródków na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach. W związku z tym samorząd Tychów zadeklarował chęć pomocy restauratorom poprzez danie im możliwości powiększenia zewnętrznych przestrzeni przy lokalach.
  • Restauratorzy, który chcieliby skorzystać z takiej możliwości mogą zwrócić się z wnioskiem do administratora, z którym mają zawartą umowę (MZUIM, MZBM, MOSIR lub wydział gospodarki nieruchomościami urzędu miasta).
  • Każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidualnie.

Restauracje i kawiarnie w kraju będą mogły wznowić działalność od 15 maja - na razie w ogródkach zewnętrznych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że jeśli utrzymają się tendencje spadkowe pandemii, z końcem maja otwarta ma być gastronomia wewnątrz lokali, z obłożeniem 50 proc.

Tyski samorząd będzie chciał pomóc restauratorom, którzy zostali dotknięci negatywnymi skutkami pandemii, m.in. umożliwiając im powiększenie ogródków gastronomicznych w lokalach wynajmowanych od gminnych jednostek na terenie miasta.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Dzięki temu będzie można obsłużyć większą liczbę klientów, spełniając przy tym wszelkie normy narzucone przez służby sanitarne" - powiedział, cytowany przez Grudniok, prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Restauratorzy, który chcieliby skorzystać z takiej możliwości powinni zwrócić się z wnioskiem do administratora, z którym mają zawartą umowę (MZUIM, MZBM, MOSIR lub wydział gospodarki nieruchomościami urzędu miasta). Każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidualnie.

W podobny sposób pomagały już lokalnym restauratorom w ub. roku m.in. władze Warszawy. W sierpniu ub. roku zwężono tam o jeden pas rondo na pl. Zbawiciela. Władze Warszawy podkreślały, że dzięki zwężeniu jezdni i poszerzeniu strefy klienci lokali mogli zachować bezpieczny dystans między sobą, a zarazem zwiększyła się przestrzeń dla pieszych.

Tyscy samorządowcy - podobnie jak wiele innych miast w kraju - zwalniają też restauratorów od opłaty koncesyjnej. Podczas czwartkowej sesji rada miasta przedłużyła styczniowe zwolnienie z tej opłaty za pierwsze cztery miesiące br. - do końca sierpnia.

Przyjęta uchwała zakłada zwolnienie gastronomów z opłaty za koncesję alkoholową w okresie od maja do końca sierpnia 2021 roku. Przedsiębiorcy, którzy uiścili już opłatę otrzymają zwrot środków (w wysokości drugiej raty czyli 1/3 opłaty).

Urząd miasta oszacował, że wprowadzona ulga uszczupli budżet miasta na ok. 120 tys. złotych. Z ulgi może skorzystać ponad 130 tyskich przedsiębiorców. W okresie od 1 stycznia - 30 kwietnia 2021 r. ze zwolnienia z opłaty za koncesję alkoholową skorzystało tam 135 gastronomów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz