Partnerzy portalu
Tychy zwalniają restauracje z czynszu Tychy zwalniają z czynszu restauracje, fot. shutterstock

Tychy zwalniają restauracje z czynszu

Autor: PAP Data: 30 października 2020 09:49

Zwolnienia lub obniżki z czynszów za miejskie lokale, a także możliwość zmiany terminu opłaty za użytkowanie wieczyste, opłaty przekształceniowej czy podatku od nieruchomości – oferuje przedsiębiorcom działającym na terenie Tychów miejscowy samorząd.

O pakiecie rozwiązań wprowadzonych przez prezydenta miasta Andrzeja Dziubę poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok. Jak zaznaczyła, mają one pomóc przede wszystkim tym, którzy stracili możliwość uzyskiwania dochodu z przyczyn, na które nie mieli wpływu - wobec ogłoszenia 13 marca br. stanu zagrożenia epidemicznego.

Dlatego przedsiębiorcy, którzy zgodnie z wprowadzającym stan zagrożenia rozporządzeniem, albo też inne podmioty dotknięte konsekwencjami epidemii, mogą wnioskować m.in. o zwolnienia oraz ulgi za czynsz i dzierżawę w lokalach należących do gminy.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Przedsiębiorcy, wynajmujący lokale gminne, którzy mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy od 14 marca 2020 r. do odwołania. Nie oznacza to jednak zwolnienia z opłaty za media" - podała Grudniok.

Dla przedsiębiorców wynajmujących gminne lokale, niewymienionych w rozporządzeniu, których obroty spadły o 50 proc., czynsz obniżany ma być o połowę, a dla tych, którzy zawiesili w tym czasie prowadzenie działalności - o 30 proc. W przypadku żłobków, przedszkoli i szkół wnioski mają być rozpatrywane indywidualnie.

Każdy przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek w tej sprawie bezpośrednio do jednostki, z którą zawarł umowę. Formularz będzie dostępny do pobrania na stronie umtychy.pl.

Ponadto miasto dopuszcza zmianę terminu płatności opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłaty przekształceniowej - z 31 marca br. roku na 30 czerwca br. "W wyjątkowych wypadkach będą podejmowane indywidualne decyzje o umorzeniu należności podatkowych" - zaznaczyła Grudniok. Możliwe ma być też odraczanie terminów płatności lub rozkładanie na raty podatku od nieruchomości.

Wnioski o ulgi w tych daninach powinny zawierać: oświadczenia o uzyskaniu lub nieuzyskaniu pomocy de minimis, formularze informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis, sprawozdania finansowe za trzy ostatnie lata obrotowe (np. zestawienia przychodów, rozchodów), dokumenty finansowe za I kw. br. lub inne dokumenty obrazujące utratę płynności finansowej, a także oświadczenia majątkowe (jako osób fizycznych).

Ponadto od 1 kwietnia 2020 r. Powiatowy Urząd Pracy w Tychach ma oferować wsparcie dla przedsiębiorstw, które będą zatrudniały osoby zarejestrowane jako bezrobotne: wyższą niż dotychczas refundację części wynagrodzenia za prace interwencyjne. Możliwe ma być też odraczanie terminu spłat zobowiązań przedsiębiorców wobec PUP Tychy.

W ostatnim czasie podobne rozwiązania dotyczące m.in. obniżania czy umarzania opłat czynszowych ogłosiły w regionie np. samorządy Bytomia, Chorzowa, Zabrza czy Rudy Śląskiej. Katowice oferują firmom przesunięcia terminów płatności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz