Partnerzy portalu
Tydzień Kuchni Polskiej: Gęsina, rolada śląska i rogale świętomarcińskie Arkadiusz Szymczak, właściciel Specjałów Regionalnych

Tydzień Kuchni Polskiej: Gęsina, rolada śląska i rogale świętomarcińskie

Autor: Anna Wrona Data: 14 listopada 2022 08:38

Restauracja Specjały Regionalne na Nowym Świecie 44 w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej zaprasza na gęsinę, roladę śląską i rogale świętomarcińskie prosto z Poznania.

Specjały Regionalne na Tygodniu Kuchni Polskiej

Restauracja Specjały Regionalne w Warszawie zaprasza na Tydzień Kuchni Polskiej organizowany we współpracy z Makro Polska.

Festiwalowe menu w restauracji na Nowym Świecie 44 dostępne jest w cenie 119 zł. Do wyboru goście mają menu A lub menu B. My zdecydowaliśmy się na menu B.

Menu A

PRZYSTAWKA: Carpaccio z aromatycznego półgęska
DANIE GŁÓWNE: Tradycyjne gołąbki w sosie pomidorowym, są również w wersji wegetariańskiej
DESER: Przywiezione prosto z Wielkopolski oryginalne rogale świętomarcińskie

Menu B

ZUPA: Aromatyczny krem z buraków i białych warzyw


DANIE GŁÓWNE: Rolada śląska z modrą kapustą i kluskami śląskimi


DESER: rogal świętomarciński prosto z Wielkopolski

Tydzień Kuchni Polskiej: Jak zarezerwować festiwalowe menu?

Aby wziąć udział w festiwalu, należy wybrać na stronie tydzien-kuchni-polskiej.pl  restaurację, w której chce się dokonać rezerwacji, dzień i godzinę, liczbę osób oraz menu i opłacić voucher. Po dokonaniu tych formalności, na wskazany przez uczestnika adres e-mail wpłynie potwierdzenie dokonania rezerwacji oraz przypomnienie o terminie degustacji, na dzień przed terminem wizyty w lokalu.

Tydzień Kuchni Polskiej 2022: Do kiedy?

Tegoroczna edycja Tygodnia Kuchni Polskiej odbywa się w dniach 11-20 listopada 2022.

Do udziału zaproszono najlepsze restauracje i szefów kuchni z całego kraju. Festiwal skupia się na odnajdywaniu dawnych receptur, promowaniu regionalnych smaków i edukacji miłośników dobrego jedzenia poprzez rozpowszechnianie historii kuchni polskiej.

Aby uczcić obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r., restauracje zapraszają na 3-daniowe biało-czerwone menu w cenie 69 zł, 99 zł lub 119 zł.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz