Partnerzy portalu
Tydzień Kuchni Polskiej: Jacek Czauderna zaprasza do Restauracji Avangarda Tydzień Kuchni Polskiej: Jacek Czauderna zaprasza do Restauracji Avangarda

Tydzień Kuchni Polskiej: Jacek Czauderna zaprasza do Restauracji Avangarda

Autor: Anna Wrona Data: 12 listopada 2022 18:55

Od 11 listopada do 20 listopada trwa Tydzień Kuchni Polskiej. Sprawdziliśmy, co na festiwal przygotowała warszawska Restauracja Avangarda.

Jacek Czauderna na Tygodniu Kuchni Polskiej

Restauracja Avangarda mieści się w centrum Warszawy, w historycznym budynku Warszawskiego Domu Technika NOT. Z okazji Tygodnia Kuchni Polskiej Jacek Czauderna zaprasza na dwa rodzaje biało-czerwonego menu. Każde z nich składa się z przystawki, dania głównego i deseru.

Za menu Tygodnia Kuchni Polskiej w Restauracji Avangarda odpowiadają: Łukasz Łopaciuk, Sebastian Nowikowski oraz Patryk Cholma (desery).

- Czujemy się zaszczyceni, że Restauracja Avangarda bierze udział w Tygodniu Kuchni Polskiej. Kuchnia polska to wielkie tradycje i niepowtarzalne smaki - mówi Jacek Czauderna.

3-daniowe biało-czerwone menu w Restauracji Avangarda dostępne jest w specjalnej festiwalowej cenie 69 zł.

Restauracja Avangarda na TKP: Menu A

W skład menu A, którego mieliśmy okazję spróbować, wchodzą:

PRZYSTAWKA - Burak konfitowany z pieczoną pietruszką oraz chrzanem, podany z soczystym jabłkiem i kawałkiem pomarańcza oraz czerwoną soczystą i świeżą maliną. Smak całości podkreśla mięta i kruszony biszkopt.

DANIE GŁÓWNE- Konfitowane udo z kaczki podane na pieczonych burakach oraz purée z ziemniaków z dodatkiem pietruszki, całość smaku dania dopełnia chrzan, żurawina i pomarańcza.

DESER - Mascarpone kokosowe z bezą na kremie angielskim z płatkami biszkoptu i kruszonką, smak deseru wzbogacają świeże maliny.

Restauracja Avangarda na TKP: Menu B

W menu B znajdują się:

PRZYSTAWKA - Burak konfitowany z pieczoną pietruszką oraz chrzanem, podany z soczystym jabłkiem i kawałkiem pomarańcza oraz czerwoną soczystą i świeżą maliną. Smak całości podkreśla mięta i kruszony biszkopt.

DANIE GŁÓWNE - Dorsz pieczony, podany na buraczanym ryżu z odrobiną pietruszki i cytryny, całości smaku dopełnia mus jabłkowy i chrzan.

DESER - Sorbet truskawkowy podany na kremie kokosowym wraz z  kruszonką oraz sosem angielskim, smak deseru dopełnia świeża mięta i owoce maliny oraz granatu.

Tydzień Kuchni Polskiej: Jak zarezerwować festiwalowe menu?

Kulinarne obchody Święta Niepodległości w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej trwać będą do 20 listopada. 

Aby wziąć udział w festiwalu, należy wybrać na stronie tydzien-kuchni-polskiej.pl  restaurację, w której chce się dokonać rezerwacji, dzień i godzinę, liczbę osób oraz menu i opłacić voucher. Po dokonaniu tych formalności, na wskazany przez uczestnika adres e-mail wpłynie potwierdzenie dokonania rezerwacji oraz przypomnienie o terminie degustacji, na dzień przed terminem wizyty w lokalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz