Partnerzy portalu
Tydzień Kuchni Polskiej: Na Winklu serwują żur na swojskim zakwasie i gęsinę [RELACJA] Tydzień Kuchni Polskiej trwa do 20 listopada. Na zdjęciu: danie główne w menu B. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Tydzień Kuchni Polskiej: Na Winklu serwują żur na swojskim zakwasie i gęsinę [RELACJA]

Autor: Katarzyna Gubała Data: 16 listopada 2022 08:35

Do 20 listopada trwa Tydzień Kuchni Polskiej. Ruszył 11 listopada, a przesłaniem festiwalu jest kulinarne świętowanie niepodległości. Restauracje w całej Polsce przygotowały dania kuchni polskiej, dania biało-czerwone. Chorzowskie Na Winklu skupiło się na gęsinie.

''Na Winklu'' niepodległość świętuje gęsiną

Restauracja ‘’Na Winklu’’ w Chorzowie przygotowała na Tydzień Kuchni Polskiej dwa menu w cenie 99 zł. W menu A znalazły się dwa dania z gęsiny - słusznie, bo listopad jest miesiącem, kiedy jemy jej najwięcej, celebrując Narodowe Święto Niepodległości.

Na Winklu w Chorzowie.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Menu A ‘’Na Winklu’’ na Tydzień Kuchni Polskiej to:

  • Rosół z pieczonej gęsi z makaronem naleśnikowym i gęsimi pipkami
  • Pieczone udo gęsie z szalotkami duszonymi na czerwonym winie, kluseczki ziołowe
  • Beza z śmietaną i owocami

Na Winklu w Chorzowie.

Żur w sercu Chorzowa

Zapowiadało się interesująco, ale nie mogliśmy w sercu Śląska, w Chorzowie odmówić sobie zjedzenia żuru, a ten znalazł się w menu B.

Menu B ‘’Na Winklu’’ na Tydzień Kuchni Polskiej to:

  • Żur na swojskim zakwasie, purre z boczkiem, swojska biała kiełbasa
  • Pierś z gęsi w sosie żurawinowo- wiśniowym, kluseczki ziołowe, modro kapusta smażona w czerwonym winie
  • Beza z śmietaną i owocami

Żur.

Zakwas na żur restauracja nastawia sam - z dobrym efektem, bo otrzymujemy danie esencjonalne, właściwym mu kwaśnym smakiem, prawdziwy comfort food. W chorzowskim ‘’Na Winklu’’ podają żur z kulą ziemniaczanego puree z boczkiem i białą kiełbasą.

Gęsina, kluseczki, modra kapusta..

W daniu z gęsiną w sosie żurawinowo-wiśniowym z kluseczkami i czerwoną kapustą to ukłon w stronę śląskiego klasyka rolada wołowa-kluski-modro kapusta. Jest to zestawienie idealne, dobrze wysmażone mięso piersi gęsiej, mięciutkie kluseczki i czerwona kapusta podkreślona czerwonym winem.

Biało-czerwona beza.

Beza ze śmietaną i owocami to restauracyjny hit. Sięgnęła po niego również chorzowska restauracja, eksponując truskawkę i tworząc biało-czerwone danie. W cenie menu znajdują się również dwa napoje: napój powitalny oraz do każdej rezerwacji restauracja serwuje także jedną butelkę wody (jedna na stolik).

Restauracja Na Winklu w Chorzowie.

Czytaj też Tydzień Kuchni Polskiej: Jacek Czauderna zaprasza do Restauracji Avangarda

Tydzień Kuchni Polskiej - do kiedy trwa festiwal?

Tydzień Kuchni Polskiej wystartował 11 listopada. Kulinarne obchody Święta Niepodległości trwać będą do 20 listopada. 

Jakie menu przygotowują restauracje na Tydzień Kuchni Polskiej?

Menu przygotowane przez restauracje na Tydzień Kuchni Polskiej składa się z flagowych lub specjalnie przygotowanych na tę okazję dań, serwowanych w danych lokalach. W skład 3-daniowego menu wchodzą: przekąska lub zupa, drugie danie i deser. Zestaw dań oferowany jest w specjalnej festiwalowej cenie.

Tydzień Kuchni Polskiej - jak zarezerwować festiwalowe menu?

Na stronie tydzien-kuchni-polskiej.pl należy wybrać restaurację, w której chce się dokonać rezerwacji, dzień i godzinę, liczbę osób oraz menu i opłacić voucher. Po dokonaniu tych prostych formalności, na wskazany przez uczestnika adres e-mail wpłynie potwierdzenie dokonania rezerwacji oraz przypomnienie o terminie degustacji, na dzień przed terminem wizyty w lokalu.

Tydzień Kuchni Polskiej - ile to kosztuje?

W zależności od restauracji i rodzaju serwowanego menu festiwalowego, cena wynosi 69 zł, 99 zł lub 119 zł za osobę - w zależności od restauracji oraz menu (do wyboru są menu mięsne i bezmięsne). W cenie menu gość festiwalu otrzymuje także napój powitalny. Do każdej rezerwacji restauracja zaserwuje także jedną butelkę wody (jedna na stolik).

Organizatorem festiwalu Tydzień Kuchni Polskiej jest MAKRO Polska. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz