Partnerzy portalu
Tydzień Kuchni Polskiej w ''Międzywojennej'' w Pszczynie. Ela i Łukasz zapraszają na szpajzę i kopę Ela i Łukasz Poloczkowie zapraszają do swojej restauracji w Pszczynie. ''Międzywojenna'' bierze udział w Tygodniu Kuchni Polskiej. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Tydzień Kuchni Polskiej w ''Międzywojennej'' w Pszczynie. Ela i Łukasz zapraszają na szpajzę i kopę

Autor: Katarzyna Gubała Data: 16 listopada 2022 21:00

W ramach Tygodnia Kuchni Polskiej Łukasz Poloczek, szef kuchni i właściciel restauracji ''Międzywojenna'' w Pszczynie czaruje swoich gości m.in. tradycyjnymi śląskimi deserami: szpajzą i kopą.

Festiwal Tydzień Kuchni Polskiej odbywa się w kilkuset restauracjach w całym kraju. Lokale przygotowały dwa 3-daniowe menu oparte na daniach kuchni polskiej lub dania biało-czerwone. W ten sposób gastronomia świętuje kulinarnie Narodowe Święto Niepodległości. 

Restauracja ''Międzywojenna'' w Pszczynie.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Pszczynie udział w Tygodniu Kuchni Polskiej bierze restauracja, która mieści się w najstarszej kamienicy przy Rynku. ''Międzywojenna'' serwuje dania polskie, regionalne oraz dania okresu międzywojennego. Lokal działa od roku, a jego właścicielami są Elżbieta i Łukasz Poloczkowie, a właściciel jest również szefem kuchni. 

Restauracja ''Międzywojenna'' w Pszczynie.

Łukasz Poloczek to kucharz z 20-letnim doświadczenie. ''Międzywojenna'' jest pierwszym jego lokalem. Do restauracji chętnie wpadają mieszkańcy Pszczyny, ale i turyści, którzy odwiedzają Zamek Pszczyna czy Zagrodę Żubrów. W głównej karcie restauracji znajdziemy m.in. tatara, śledzia po hambursku z pumperniklem, roladę wołową z kluskami śląskim i modrą kapustą, schab z kością, a na wegeterian czekają gołąbki z ryżem i soczewicą oraz sosem grzybowym. 

Śledź i kopa śląska na kulinarne świętowanie

Na Tydzień Kuchni Polskiej szef kuchni i właściciel ''Międzywojennej'' przygotował w menu B:

  • Sałatkę śledziową na pajdzie grillowanego chleba. Chrupkie, grillowane na maśle białe pieczywo podane z sałatką ze śledzia, której smak wzbogacają jajka, ogórek i cebulka oraz domowy majonez.
  • Labrax w sosie dijon. Smażony sauté filet z labraxa (okoń morski), podany z bukietem sałat w sosie Dijon oraz gotowanymi ziemniaczkami.
  • Kopę śląską. Tradycyjny śląski deser z biszkoptów, z dodatkiem bakalii i owoców, kremem maślano-jajecznym z alkoholem, a także bitą śmietaną.

Szef kuchni poleca też śląską kopę.

Zupa rakowa, gęsina, szpajza cytrynowa

Menu A przygotowane przez restaurację ''Międzywojenna'' na Tydzień Kuchni Polskiej zawiera: 

  • Zupę rakową. Wywar wołowy z warzywami, z dodatkiem masła rakowego oraz szyjek rakowych.


  • Długo duszone udko z gęsi. Podane z wiśniowym sosem demi-glace, ziemniakami gotowanymi oraz kapustą czerwoną z dodatkiem jabłek.

  • Śląską szpajzę cytrynową. Tradycyjny śląski deser na bazie białek jaj, z dodatkiem soku z cytryny oraz otartej skórki cytrynowej, podany z bitą śmietaną.

Menu A i B są dostępne w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej, który potrwa do 20 listopada, ale deserów uwielbianych przez mieszkańców Śląska będzie można spróbować i później. 

Tydzień Kuchni Polskiej - do kiedy trwa festiwal?

Tydzień Kuchni Polskiej wystartował 11 listopada. Kulinarne obchody Święta Niepodległości trwać będą do 20 listopada. 

Jakie menu przygotowują restauracje na Tydzień Kuchni Polskiej?

Menu przygotowane przez restauracje na Tydzień Kuchni Polskiej składa się z flagowych lub specjalnie przygotowanych na tę okazję dań, serwowanych w danych lokalach. W skład 3-daniowego menu wchodzą: przekąska lub zupa, drugie danie i deser. Zestaw dań oferowany jest w specjalnej festiwalowej cenie.

Tydzień Kuchni Polskiej - jak zarezerwować festiwalowe menu?

Na stronie tydzien-kuchni-polskiej.pl należy wybrać restaurację, w której chce się dokonać rezerwacji, dzień i godzinę, liczbę osób oraz menu i opłacić voucher. Po dokonaniu tych prostych formalności, na wskazany przez uczestnika adres e-mail wpłynie potwierdzenie dokonania rezerwacji oraz przypomnienie o terminie degustacji, na dzień przed terminem wizyty w lokalu.

Tydzień Kuchni Polskiej - ile to kosztuje?

Zależnie od restauracji i rodzaju serwowanego menu festiwalowego, cena wynosi 69 zł, 99 zł lub 119 zł za osobę - w zależności od restauracji oraz menu (do wyboru są menu mięsne i bezmięsne). W cenie menu gość festiwalu otrzymuje także napój powitalny. Do każdej rezerwacji restauracja zaserwuje także jedną butelkę wody (jedna na stolik).

Organizatorem festiwalu Tydzień Kuchni Polskiej jest MAKRO Polska. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz