Partnerzy portalu
Tydzień Kuchni Polskiej: Zielnik postawił na biało-czerwoną odsłonę dań Kulinarne świętowanie niepodległości trwa do 20 listopada. W Tygodniu Kuchni Polskiej bierze udział bistro Zielnik w Katowicach. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Tydzień Kuchni Polskiej: Zielnik postawił na biało-czerwoną odsłonę dań

Autor: Katarzyna Gubała Data: 19 listopada 2022 18:00

Tydzień Kuchni Polskiej to wydarzenie, w ramach którego restauracje w całej Polsce przygotowały dania kuchni polskiej, dania biało-czerwone. Festiwal trwa do 20 listopada. Bistro Zielnik w Katowicach postanowiło wyczarować na talerzach nasze narodowe barwy.

Menu A i B na Tydzień Kuchni Polskiej w Bistro Zielnik w centrum Katowic połączył krem z kalafiora i buraka. Kucharze delikatnie wylewali kremy na talerz tak, by uzyskać biało-czerwone barwy. Jest to połączenie udane nie tylko kolorystycznie, ale i smakowo, bo ziemisty mocny burak jest łagodzony przez anielski, łagodny smak kalafiora. 

Krem z kalafiora i buraka.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Danie główne to już inne propozycje - w menu A danie z kurczakiem, w menu B ze stekiem kalafiora. Danie z kurczakiem sous vide także skomponowano tak, by pojawiły się barwy przypominające biel i czerwień, a to za sprawą puree z pietruszki i wanilii ora demi glace malinowego.

Kurczak sous vide w żubrówce, puree z pietruszki i wanilii, demi glace malinowy.

W deserach menu A i B znów się spotykają. Katowicki Zielnik proponuje Ciasto Red velvet z sosem wiśniowym. Tu znów mamy biało-czerwone barwy. Wszystkim daniom towarzyszyły jadalne kwiaty - jak to w Zielniku.

Red Velvet z mascarpone.

 

Menu na Tydzień Kuchni Polskiej można zjeść w Zielniku do 20 listopada, kiedy to kończy się to kulinarne świętowanie niepodległości.

Bistro Zielnik w Katowicach.

Tydzień Kuchni Polskiej - do kiedy trwa festiwal?

Tydzień Kuchni Polskiej wystartował 11 listopada. Kulinarne obchody Święta Niepodległości trwać będą do 20 listopada. 

Jakie menu przygotowują restauracje na Tydzień Kuchni Polskiej?

Menu przygotowane przez restauracje na Tydzień Kuchni Polskiej składa się z flagowych lub specjalnie przygotowanych na tę okazję dań, serwowanych w danych lokalach. W skład 3-daniowego menu wchodzą: przekąska lub zupa, drugie danie i deser. Zestaw dań oferowany jest w specjalnej festiwalowej cenie.

Tydzień Kuchni Polskiej - jak zarezerwować festiwalowe menu?

Na stronie tydzien-kuchni-polskiej.pl należy wybrać restaurację, w której chce się dokonać rezerwacji, dzień i godzinę, liczbę osób oraz menu i opłacić voucher. Po dokonaniu tych prostych formalności, na wskazany przez uczestnika adres e-mail wpłynie potwierdzenie dokonania rezerwacji oraz przypomnienie o terminie degustacji, na dzień przed terminem wizyty w lokalu.

Tydzień Kuchni Polskiej - ile to kosztuje?

W zależności od restauracji i rodzaju serwowanego menu festiwalowego, cena wynosi 69 zł, 99 zł lub 119 zł za osobę - w zależności od restauracji oraz menu (do wyboru są menu mięsne i bezmięsne). W cenie menu gość festiwalu otrzymuje także napój powitalny. Do każdej rezerwacji restauracja zaserwuje także jedną butelkę wody (jedna na stolik).

Organizatorem festiwalu Tydzień Kuchni Polskiej jest MAKRO Polska. 

Czytaj też Tydzień Kuchni Polskiej: Na Winklu serwują żur na swojskim zakwasie i gęsinę [RELACJA]

Tydzień Kuchni Polskiej w ''Międzywojennej'' w Pszczynie. Ela i Łukasz zapraszają na szpajzę i kopę

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz