Partnerzy portalu
W 2020 r. zarobki w sektorze HoReCa drastycznie spadły W turystyce, gastronomii, hotelarstwie zarobki drastycznie spadły w 2020 r./ fot. shutterstock

W 2020 r. zarobki w sektorze HoReCa drastycznie spadły

Autor: www.horecatrends.pl/ informacja prasowa Data: 05 stycznia 2021 13:04

W turystyce, gastronomii, hotelarstwie, retailu oraz produkcji seryjnej – zarobki lecą w dół. Jak pandemia zmieniła wynagrodzenia w poszczególnych sektorach rynku pracy - oto dane z najnowszego raportu płacowego Devire.

Rok 2020 przyniósł wiele zmian – również w poziomie oferowanych wynagrodzeń. Część pracodawców była zmuszona uszczuplać swoje struktury, część wysyłała pracowników na przymusowe urlopy, zmniejszano wynagrodzenia lub wstrzymywano premie i bonusy.

Pierwszą falę zwolnień obserwowaliśmy głównie w: transporcie, branży turystycznej, HORECA, w usługach, szkoleniach, eventach. Przez wprowadzenie ograniczeń w handlu ucierpiała gastronomia, rozrywka i handel inny niż spożywczy. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w tych sektorach pracodawcy decydowali się na zmniejszanie poziomu wynagrodzeń.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

HORECA - 62% pracowników otrzymało niższe wynagrodzenie
Retail – 37% pracowników otrzymało niższe wynagrodzenie
Produkcja seryjna – 36% pracowników ​otrzymało niższe wynagrodzenie

Dorota Hechner, manager pionu rekrutacji stałych w Devire wyjaśnia, że spadek wynagrodzeń wynikał między innymi z tymczasowych obniżek poziomu płac lub zakresu godzin pracy, etatu.
 
Część firm zamrażała również wypłaty premii i bonusów. Wszystkie te działania miały na celu zmniejszenie bazy kosztowej w organizacjach. Pamiętajmy jednak, że presja płacowa w przypadku najbardziej pożądanych specjalizacji przybrała na sile, często również w firmach szukających w tym czasie oszczędności.

W jakich branżach zarobki rosną najszybciej?

- Dla wielu branż pandemia stała się katalizatorem zmian i mówi się, że to najbardziej skuteczny digital transformation manager, który zmobilizował do szybszego unowocześnienia biznesów, rozwoju kanału sprzedaży online i przeniesienia jeszcze większej części budżetów do internetu. Dorota Hechner z Devire potwierdza, że widać to szczególnie w rekrutacjach zlecanych przez pracodawców oraz wzroście poziomów wynagrodzeń - mówi Dorota Hechner, manager pionu rekrutacji stałych w Devire.

Branże, w których pracownicy otrzymali wyższe wynagrodzenie:
IT - 50% pracowników z branży otrzymało wyższe wynagrodzenie
Budownictwo i nieruchomości - 45% pracowników z branży otrzymało wyższe wynagrodzenie
e-commerce i digital marketing - 32% pracowników z branży otrzymało wyższe wynagrodzenie

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz