Partnerzy portalu
W Niemczech brakuje pracowników w gastronomii i hotelarstwie W wielu miejscach brakuje personelu; fot. unsplash

W Niemczech brakuje pracowników w gastronomii i hotelarstwie

Autor: PAP Data: 12 lipca 2021 15:55

Przemysł restauracyjny i hotelowy w Niemczech jest już w dużej mierze otwarty po długim przestoju spowodowanym lockdownem, ale w wielu miejscach brakuje personelu niezbędnego do ponownego uruchomienia lokali.

Według Ingrid Hartges, dyrektor generalnej Niemieckiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji (Dehoga), brakuje przede wszystkim kucharzy i pracowników obsługi, ale również pracowników sezonowych z zagranicy oraz dorabiających w restauracjach studentów.

Gdzie się podziali pracownicy HoReCa?

Według Federalnej Agencji Pracy liczba pracowników objętych składkami na ubezpieczenie społeczne w branży gastronomicznej i hotelarskiej spadła w kwietniu do niecałych 940 tys. W porównaniu do kwietnia 2019 r. był to spadek o blisko 154 tys. osób, czyli ponad 14 proc. Nawet w porównaniu z kwietniem 2020 roku, kiedy pandemia koronawirusa objęła już Niemcy, zatrudnienie w kwietniu 2021 roku spadło o blisko 83 tys. pracowników, czyli o około 8 proc.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracowników z branży gastronomicznej zatrudniły przede wszystkim duże sieci handlowe, ale niektórzy przenieśli się do Austrii i Szwajcarii, gdzie restauracje i hotele zostały wcześniej niż w Niemczech ponownie otwarte.

"Jesteśmy przekonani, że pracownicy powrócą" - powiedziała Hartges portalowi RND. Teraz ważne jest jednak, aby "polityka zapewniała długotrwałe otwarcie" branży - zastrzegła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz