×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Warszawskie lokale później zapłacą za sprzedaż alkoholu
Opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych uzależnione są od zawartości procentowej i wartości obrotu w skali całego roku /fot. Shutterstock

Warszawskie lokale później zapłacą za sprzedaż alkoholu

Autor: PAP Data: 10 września 2021 13:41 | Aktualizacja: 10 września 2021 14:13

Termin płatności III raty za korzystanie w 2021 roku z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych został w Warszawie przesunięty z 30 września na 31 grudnia 2021 roku. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Podobnie było wiosną tego roku, kiedy Rada Warszawy zwolniła przedsiębiorców z branży gastronomicznej z opłaty II raty za korzystanie w 2021 roku z zezwoleń, a tym, którzy wnieśli do 31 stycznia 2021 roku opłatę jednorazową, przyznano zwrot w wysokości 1/3 wniesionej opłaty. Działania te objęły 2267 przedsiębiorców, a łączna suma zwrotu to ponad 2,5 mln złotych.

Trudny czas dla gastronomii

- Branża gastronomiczna przeżyła bardzo trudny czas, dlatego wykorzystujemy wszystkie możliwe sposoby, by pomóc tym przedsiębiorcom. Wprowadziliśmy już pakiet zawierający różnorodne formy wsparcia gospodarczego, między innymi obniżki czynszu z tytułu najmu w miejskich lokalach użytkowych, obniżki opłat za dzierżawę nieruchomości, bonifikatę za korzystanie z ogródków gastronomicznych, czy odroczenia i ulgi w opłatach lokalnych i podatkowych - mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stawki opłat za sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorcy składają pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim do końca stycznia. Opłatę mogą wnosić jednorazowo za cały rok lub w trzech równych ratach.

Opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych uzależnione są od zawartości procentowej i wartości obrotu w skali całego roku. Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa wynosi 525 zł; jeśli wartość sprzedaży w roku poprzednim przekroczy 37 500 zł opłata wnoszona jest w wysokości 1,4 proc. od ogólnej wartości sprzedaży.

Takie same stawki obowiązują za zezwolenie na sprzedaż alkoholu powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa). Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 18 proc. zawartości alkoholu wynosi 2100 zł, a jeżeli wartość sprzedaż w roku poprzednim przekracza 77 000 zł, opłata wnoszona jest w wysokości 2,7 proc. ogólnej wartości sprzedaży.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz