Partnerzy portalu
We Włoszech protesty restauratorów przeciwko nowym koronarestrykcjom We Włoszech protesty restauratorów przeciwko nowym koronarestrykcjom; fot. shutterstock

We Włoszech protesty restauratorów przeciwko nowym koronarestrykcjom

Autor: PAP Data: 28 października 2020 16:45

Rzym, Mediolan, Bolonia, Bergamo - w tych i 20 innych miastach we Włoszech odbyły się w środę protesty restauratorów przeciwko nowemu dekretowi rządu, który ograniczył działalność lokali gastronomicznych. Protestujący mówili, że zadano im ostatni cios.

Organizatorzy wieców ogłosili, że zgromadziło się na nich w kraju ponad 10 tys. osób.

Na mocy dekretu, do 24 listopada restauracje, bary, lodziarnie i cukiernie mogą być otwarte do godz. 18. Później dozwolona jest tylko sprzedaż na wynos i dostawy do domu.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Mediolanie na placu przed katedrą rozłożone zostały białe obrusy, na których ustawiono kieliszki i talerze ze sztućcami. "Jesteśmy na ziemi" - pod takim hasłem protestowali tam właściciele lokali i pracownicy.

"W Mediolanie straty sięgną 153 mln euro. W całych Włoszech każdy miesiąc wcześniejszego zamykania lokali przyniesie 2,1 mld euro strat, a zagrożonych będzie 300 tys. miejsc pracy" - powiedział szef federacji skupiającej branżę gastronomiczną Lino Stoppani.

W Rzymie do protestujących przed Panteonem restauratorów dołączył lider opozycyjnej Ligi Matteo Salvini.

W Neapolu uczestnicy wiecu rozłożyli obrusy z zastawą przed siedzibą władz regionu Kampania, a w Weronie - przed antyczną Areną.

We Florencji na protest przyszli w geście solidarności burmistrz Dario Nardella i przewodniczący władz regionu Toskania Eugenio Giani.

"Chcemy pracować" - skandowali restauratorzy, kucharze i barmani na głównym placu w Bolonii. Przyłączyli się do nich pracownicy branży turystycznej.

W całkowitej ciszy protestowali przedstawiciele gastronomii w Bergamo, jednym z miast na świecie najciężej dotkniętych przez pandemię koronawirusa.

We wtorek rząd Giuseppe Contego przyjął dekret o 5 mld euro pomocy dla wszystkich branż, które dotknęły restrykcje z najnowszego dekretu, czyli gastronomii, turystyki, kultury i sportu.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz