×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wilczy Szaniec. Rusza modernizacja hotelu i restauracja, a w ruinach bunkra Hitlera będzie pomost widokowy
"Wilczy Szaniec" to jedna z największych atrakcji turystycznych Mazur. Rocznie odwiedza go około 300 tys. osób. Fot. PAP

Wilczy Szaniec. Rusza modernizacja hotelu i restauracja, a w ruinach bunkra Hitlera będzie pomost widokowy

Autor: PAP Data: 06 lutego 2023 15:50

W "Wilczym Szańcu" rozpoczyna się rozbudowa budynku hotelowo-restauracyjnego. Z myślą o turystach zaplanowano też nową wystawę i budowę pomostu widokowego w ruinach bunkra Hitlera.

Remont ma poprawić standard obsługi osób zwiedzających dawną kwaterę Adolfa Hitlera, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej "Wilczy Szaniec" - poinformowało w poniedziałek (6 lutego) Nadleśnictwo Srokowo (Warmińsko-mazurskie).

Rozbudowa i modernizacja budynku, w którym na dole mieści się restauracja a na górze pokoje hotelowe, będzie kosztować ponad 10 mln zł.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wykonawca został już wybrany w przetargu, na dniach podpisujemy umowę i ruszamy z pracami. Prace będą prowadzone etapami, żeby nie kolidowały ze szczytem sezonu turystycznego. Zakładamy, że na wszystko potrzeba około 20 miesięcy - informuje nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

Restauracja zyska część letnią, hotel - salę konferencyjną

To jedna z niewielu zachowanych w całości historycznych budowli "Wilczego Szańca", bo większość pozostałych obiektów wysadzili Niemcy przed nadejściem Armii Czerwonej. W czasie wojny na dole tego budynku mieściły się garaże, a na górze kwaterowała tzw. gwardia przyboczna Hitlera, odpowiadająca za jego bezpieczeństwo.

Dlatego - jak przekazał PAP nadleśniczy - zakres prac uzgodniono z konserwatorem zabytków, chociaż obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. Budynek zostanie wyremontowany i zmodernizowany, na dachu powstanie taras widokowy z siatką maskującą nawiązującą do pierwotnego wyglądu tego miejsca. Restauracja będzie powiększona o zadaszoną część letnią. Do hotelu zostanie dobudowana spora sala konferencyjna.

Położony w lasach koło Gierłoży "Wilczy Szaniec" jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. Rocznie odwiedza go około 300 tys. osób.

- Tych ludzi trzeba obsłużyć, muszą mieć gdzie wypocząć, przenocować i coś zjeść. Dlatego staramy się poprawić standard budynku hotelowo-restauracyjnego i podnosić jakość obsługi turystów - zaznaczył Piotrowicz.

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) - co to za miejsce?

W ubiegłym roku oddano do użytku nowy budynek obsługi turystów, w którym mieszczą się m.in. umywalnie, pomieszczenia dla matek z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami, sklepik z pamiątkami i kawiarenka. Przed wakacjami planowane jest otwarcie nowej wystawy pt. "Czas terroru 1939-1945". Nadleśnictwo ma też w planach budowę pomostu widokowego, który umożliwi zwiedzającym oglądanie wnętrza ruin bunkra Hitlera.

"Wilczy Szaniec" (Wolfsschanze) był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie i centrale dalekopisowe.

Kwatera zajmowała 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz