Partnerzy portalu
Współwłaścicielka LAS-u: Polska kuchnia ma wiele do zaoferowania (wideo) Magda Zawiślak, współwłaścicielka LAS-u, fot. PTWP

Współwłaścicielka LAS-u: Polska kuchnia ma wiele do zaoferowania (wideo)

Autor: Jakub Szymanek/Horecatrends.pl Data: 19 grudnia 2018 09:49

Restauracja LAS na kulinarnej mapie stolicy pojawiła się latem tego roku. Lokal mieści się na Powiślu, pod adresem Solec 44. O koncepcie, kuchni i wystroju mówi nam Magda Zawiślak, współwłaścicielka LAS-u.

– Bliski jest nam koncept pełen zieleni i naturalnych produktów, zarówno we wnętrzu oraz w kuchni i na barze. Także jeśli chodzi o wystrój, używamy głównie naturalnych tkanin i drewnianych elementów. Staramy się przeplatać to z nowoczesnymi elementami – wyjaśnia Magda Zawiślak.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 – W naszych głowach zawsze kiełkował taki pomysł, żeby nawiązywać do lokalności, do kuchni polskiej. Nie chcę powiedzieć warszawskiej, bo to byłoby za dużo powiedziane, ale do takich elementów lokalnych. Nasza szefowa kuchni Ania pochodzi ze Śląska. My z Warszawy. A polska kuchnia ma wiele potraw do zaoferowania, które można fajnie ograć, nie zatracając na jakości produktów – tłumaczyła współwłaścicielka LAS-u.

Zdaniem Magdy Zawiślak stołeczny rynek kulinarny rozwija się bardzo dobrze.

– Warszawa rozwija się dynamicznie. Warszawiacy są świadomymi konsumentami. Doceniają jakość we wszystkim, począwszy od produktu, kuchni, picia koktajli przez wystrój i małe niuanse, które pojawiają się tutaj. Często pytają nas, gdzie kupiliśmy kanapy albo gdzie zamawiamy porcelanę. Wspólnie z moją wspólniczką Sylwią zwracamy uwagę na detale, bo diabeł tkwi w szczegółach – dodała Magda Zawiślak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz